По средбата со европретставникот Мирослав Лајчак, Александар Вучиќ се обрати пред новинарите со цел „да ја каже вистината и да не го доведе Лајчак во непријатна ситуација“.

„Ние сме секогаш подготвени за дијалог, додека некои други никогаш не се подготвени за суштински дијалог, но ја имаат поддршката од западните сили. Се работи за носење две одлуки во нивните институции. Едната е скратување на правото за влез во Косово со лични карти. Втората одлука е донесена со единствена цел: да се протераат Србите, да се создаде нова „Олуја“, рече Вучиќ.

Вучиќ изјави дека, доколку Приштина не ги убеди Србите да ги пререгистрираат табличките, косовските институции „ќе ги украдат табличките и возилата на Србите“. Тие сметаат Србите да го напуштат северот на Косово“, рече Вучиќ.

Вучиќ истакнал дека албанското раководство наводно добило поддршка од Велика Британија, Германија и други земји. „Со години страдаме од лаги… Не е проблем што мислат дека сме глупави, туку што мислат дека тие се многу паметни“, рече Вучиќ за Западот.

Вучиќ рече дека Приштина планира „напад на северно Косово до 1-ви октомври“. „Ни дадоа рок за табличките до крајот на септември. Тоа значи дека планираат генерален напад на северно Косово најдоцна до 1-ви октомври“, рече српскиот претседател.

Тој бил прашан до што ќе доведе дијалогот меѓу Белград и Приштина по ваквите одлуки на косовските власти. „Дијалог за што? За што да разговараме? Еве, спремни сме, не знам за што да разговараме“, рече Вучиќ. Претседателот на Србија вели дека Србија исполнила сѐ од Бриселскиот договор, а Приштина ништо.

„Потоа нѐ малтретираа со даноци, а потоа го нападнаа северот на Косово со специјални единици, иако немаа никакво право. Потоа почнаа да зборуваат за реципроцитет. Правното насилство врз Србите продолжува. Сѐ што кажав од А до Ш му го кажав и на Лајчак. Нивните усти се полни со меѓународни права кога зборуваат за Украина, а кога се споменува Резолуцијата 1244, многумина гледаат во далечина како да не разбираат за што се работи“, рече Вучиќ.

Тој, исто така, го критикуваше апсењето на Србите во Косово поради српските национални карактеристики. Уапсија човек кој имаше српско знаме во багажникот, дали е тоа кривично дело“, праша Вучиќ, прашувајќи дали Мирослав Лајчак го има истиот третман во Приштина кога возел автомобил со словачко знаме.

Вучиќ на прес-конференцијата упати апел до Приштина да не го „напаѓа српскиот народ“. „Тие се закануваат, а ние бараме од нив да не го прават тоа“, рече Вучиќ. Зборувајќи за Курти, Вучиќ рече дека косовскиот премиер „сонува дека е претседател на Украина Володимир Зеленски и дека понекогаш сонува дека е Хегел“.

„Повеќе ме загрижуваат оние кои го туркаат на сето тоа. Мојата порака е испратена до нив. Курти е од мал калибар“, додаде Вучиќ.

Претседателот на Србија рече дека Србија нема да преземе воени дејствија и побара од приштинската страна да не се обидува „да им го заплени имотот и да го протера нивниот народ“.

„Имаат доволно време до 30 септември да размислат“, додаде Вучиќ, повторувајќи дека Србија нема да дозволи нови Бури и Блесок. Претходно денеска косовската влада воспостави реципроцитет за влез на српските државјани во Косово. На состанокот, владата на Курти одлучила да ја примени истата мерка како и Белград, кој не прифаќа лични карти, но на косовските граѓани им дава лист на влезот што го заменува документот за идентификација.