Вучиќ: Силата на Меркел е поголема, но територијалниот интегритет е појдовна точка за тоа дека Балканот треба да остане каков што е

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска по повод изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел во Скопје изјавил дека територијалниот интегритет е појдовна точка за тоа дека Балканот треба да остане каков што е, дека е тешко да се одговори на прашањето – зошто за некои во регионот тоа важело во 2008, а денес не важи.

Вучиќ ова го изјавил при посетата на браната Газивода. Тој има само едно прашање до Ангела Меркел, а тоа како тоа важело во 2008 година, а денес не важи.

За неговиот негативен став кон Меркел за идејата за разграничување, Вучиќ рекол дека неговата сила е минимална во споредба со неа, но дека ќе стори се за решавање на косовскиот проблем.

 

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари