Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави дека привремените власти во Приштина донеле одлуки со кои сакаат да ги протераат Србите, одлуки за нова “Олуја“.

На прес-конференција по разговорот со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, Вучиќ рече дека Приштина донела одлука да ги забрани српските лични карти и да ја укине важноста на регистарските таблички со имињата на српските градови по 30 септември.

Како што рече, сам се обраќа на прес-конференцијата, бидејќи на Лајчак му соопштил што ќе каже, а гостинот не сакале да го доведат во непријатна ситуација.

„Секогаш сме подготвени и секогаш сме биле подготвени за дијалог. Некои не беа суштински за дијалог, а имаа поддршка од западните сили. Она што се промени денеска зборува во која насока одиме“, подвлече Вучиќ.

Тој рече дека во случајот на оваа одлука, Приштина била целосно поддржана пред се од Велика Британија и Германија и другите членови на Квинта.

“Тие донесоа одлуки кои имаат единствена цел, а тоа е да ги протераат Србите од север, да создадат нова Олуја, каде што два месеци ќе ја водат кампањата да ги убедат Србите да се пријават под табличките на РКС“, нагласи Вучиќ.

Иронично забележа дека ќе делат летоци, како за време на Втората светска војна, кога не убедуваа дека сме слободни, иако сме окупирани.

Тој посочи дека ако не ги убедат Србите, тогаш ќе одземат не само регистарски таблички, туку и возила.

-Суштината е, да не се лажеме, додаде тој, дека со години трпиме лаги од претставниците на Квинта и од косовско-метохиските Албанци.

-Не ми е проблем, вели, затоа што мислат дека сме глупи, проблем е што мислат дека се многу паметни. Мислат, кога го прават тоа толку очигледно, дека не разбираме што прават.

„Запалија десетици наши цркви и манастири и убија десетици луѓе, а како награда добија независно Косово, додека се расправаа за места во Белград“, рече тој, потсетувајќи на тешката одлука на Меѓународниот суд на правдата.

Тој потсети дека во 2013 година седнале на маса и го добиле Бриселскиот договор.

„Од тој бриселски договор, Србите исполнија се. Единственото нешто што требаше да го исполни Приштина не е исполнето. А како е можно западна Квитна да молчи, а кога Србите го закачуваат транспарентот на ЗСО, тогаш се оди во затвор ” тој рече.

Тој посочи дека тогаш решиле во Приштина да ги малтретираат со даноци неколку години, да ја урнат ЦЕФТА, а потоа специјалците со долги цевки да го нападнат северот и покрај договорот со НАТО дека тоа не смеат да го прават.

“Потоа се сетија дека треба да продолжат да вршат терор и почнаа да зборуваат за реципроцитет. И еве доаѓаме до најголемото лицемерие на Западот. Пред избори велеа: „Не грижи се работиме на тоа“, дека нивните ќе ме подебат на изборите, но не можеа“, рече тој.

Тој посочи дека дополнително се обиделе да им покажат на Србите дека не можат да ја имаат Србија на Косово.

Тој посочи дека Приштина не е заинтересирана за меѓународното право, што, како што вели, му го пренел на Лајчак.

„Кога зборуваат за Украина, устите на сите се полни со територијален интегритет, а кога се споменуваат Повелбата на ОН и Србија, како и резолуцијата 1244, многумина гледаат во далечина како да не разбираат за што се работи“, додаде тој. .

Тој потсети и дека Србија со резолуцијата 1244 има право да го врати договорениот број на персонал во Косово и праша кога ќе биде тоа, дали на „Куково лето“ како ЗСО.

„Ова се случува затоа што тие се многу бахати и арогантни, а ние немаме нуклеарно оружје и нафта. Затоа тие мислат дека можат да и прават што сакаат на Србија“, нагласи тој.

Размислете три пати до 30 септември

Претседателот Вучиќ изјави вечерва по повод одлуката на институциите во Приштина да ги забранат српските лични карти и по 30 септември да ја укинат важноста на регистарските таблички со имињата на српските градови, најавувајќи дека по тој рок тие возила ќе бидат одземени, дека неговиот одговор ќе биде трезен, но смртоносен и вистинит и ја повика Приштина да размисли три пати пред да го стори тоа.

„Ние нема да преземаме никаква војска, оваа или онаа акција, но бараме да не се обидуваат да го одземат имотот на нашиот народ и да не се обидуваат да го прогонуваат и протераат нашиот народ, тоа е наше големо барање. Ги молиме оние силните и моќни да не го прават тоа. Тоа е нашето најголемо барање“, рече Вучиќ во јавното обраќање од српското претседателство.

Тој рече дека имаат доволно време до 30 септември, трипати да размислат дали ќе го направат тоа или не.

„Ми се чини дека во моментов имаат попаметни работи, а можеби и немаат. Секогаш кога ќе поставите прашање, и каде ви се принципите, бидејќи гледаме дека Русија страшно го прекрши меѓународното право, па вие го бомбардиравте Белград, а не ја нападнавте Москва, и кога ќе го прашате, разбирете дека принципи и вредности не постојат“, рече Вучиќ.

Како што рече, сфатете дека имаме долен дел на грбот кој е загрижен за својата судбина поради нечие нуклеарно оружје, како и за случувањата со нафтата и ништо повеќе.

Вучиќ додаде дека ова е најострата прес-конференција што ја одржал, но дека тоа го направил со насмевка, бидејќи секој збор е вистинит.

“Што се однесува до личните судбини, со оваа конференција влегов во историјата затоа што во лице им кажав како не изневеруваат и уништуваат.“

„Но, проблемот не е во тоа што мислат дека сме глупави, туку што мислат дека се многу паметни. Лајчак ме чека да ги продолжам овие прекрасни разговори“, рече Вучиќ, завршувајќи го своето обраќање.

 

Србите повеќе нема да трат, Приштина планира напад на север до 1 октомври

Претседателот Вучиќ изјави дека по последната одлука на Приштина разговарал со претставниците на Српската листа, кои, посочува, повеќе нема да толерираат такви работи.

„Тоа веќе нема да го трпат, едноставно повеќе нема да толерираат упади на специјалните единици на север. Нема“, рече Вучиќ во своето обраќање до јавноста.

Како што рече, рокот што го постави Приштина за одлуката на масите е 30 септември, што, посочува, значи дека Приштина планира генерален напад на Северот најдоцна до 1 октомври, како и да го наречете.

Граѓаните треба да знаат и дека Албанците од Косово и Метохија беа поддржани од претставниците на Квинта“, нагласи претседателот на Србија.

Тој посочи и дека претставниците на Квинта кога велат дека ќе ги казнат Албанците во Приштина за нивните потези – лажат како и секогаш, бидејќи штом Приштина поднесе барање за членство во Советот на Европа, тие ги менуваат своите мислење и кажаа – да, не налутија, но мораме да ги поддржиме.

“Тие се грижат само за нивните интереси. Американците се најмалку арогантни и бахати во однос на другите. Имате безброј примери во кои не понижуваат или мислат дека можат да не понижат. Вечерва решив да кажам – ок, немам проблем да го издржам тоа и слушам, тоа го правам 10 години, се правам поглупав од мене, но не можам да поднесам да мислите дека сте многу попаметени“, изјави Вучиќ.

-Сега употребувате гола сила, да видиме до кога и до каде, но знајте дека не мислиме дека сте многу паметни, рече претседателот на Србија.

„А особено не ни кажувајте за право, а уште помалку за правда. Само не правете го тоа“, рече Вучиќ.

Нема ништо од дијалогот меѓу Белград и Приштина, тоа се шупливи приказни

Претседателот на Србија вечерва истакна дека нема ништо од дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека нема ништо за што би можело да се разговара по последните одлуки на Приштина.

„Нема ништо од тоа, пуштете го тој дијалог, сите тие се шупливи приказни. Каков дијалог, после вакви одлуки, зошто дијалог, за Заедницата на српски општини и не смеат да лепат транспарент. За што? изјави Вучиќ по средбата со специјалниот претставник ЕУ за дијалог Белград-Приштина Мирослав Лајчак.

Тој вака одговори на прашањето на новинарите дали новите одлуки на Приштина може да се протолкуваат како уште една провокација на Албин Курти со цел да се испровоцира Србија, бидејќи со месеци премиерот на привремените приштински институции зборува дека Србија ќе го нападне Косово ако Русија ја нападна Украина, особено што се очекува дијалогот да продолжи на највисоко ниво.

Вучиќ иронично праша дали треба да разговараат за апсење на луѓе кои имаат српско знаме во автомобилот и изјави дека го уапсиле Богдан Лабан затоа што го нашле неговото српско знаме.

„Што, криминал е тоа? Му реков на Лајчак, замисли да одиш со знамето на Словачка и да те апсат и држат три часа во затвор во Приштина. Како изгледа тоа?“, нагласува претседателот.

Тој прашува и дали некој го осудил тоа, како и дали некој го осудил апсењето на луѓе кои поставија транспарент со Заедницата на српските општини, кој е потпишан во Брисел.

Тој наведува дека дури и она што е потпишано во Брисел е забрането на Косово и Метохија бидејќи, како што иронично забележува, „суверена држава има право да апси како сака и кога сака“.

„Замислете ние тоа да го направивме? За што да зборуваме, за што да разговараме, подготвени сме, но за што да разговараме. Никогаш никого нема да нападнеме, но бараме да не го напаѓаат нашиот народ, ги прашуваме “, наведува Вучиќ.

Претседателот на Србија прецизира никому да не се заканува, туку дека ги моли.

„Ние ги молиме, тие се закануваат, а ние ги молиме, бараме да не го прават тоа“, рече Вучиќ.

Воопшто не ме интересира Курти, ме интересираат тие што го туркаат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва истакна дека не го интересира премиерот на привремените институции на Приштина, Албин Курти, туку оние кои го туркаат и поддржуваат да носи одлуки какви што беа последните кои денеска ги објави Мирослав Лајчак, специјален пратеник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина.

Тоа го изјави Вучиќ по средбата со Лајчак и одговарајќи на прашањето дали Курти се кандидира за новиот Володимир Зеленски, претседател на Украина.

„Курти би сакал, сонува дека е Зеленски, понекогаш сонува дека е Хегел, понекогаш е Зеленски. Не ме интересираат сите негови глупости, не сум загрижен за него, јас сум загрижен за оние што го туркаат во сето тоа“, рече српскиот претседател.

Како што вели, неговата порака е упатена до оние кои го „туркаат во неа“, а не до него.

„Воопшто не ме интересира тој е од мал калибар во секоја смисла, ме интересираат оние кои мислат дека можат да ја уништат Србија и дека уништувањето на Србија никогаш не е завршено, за да се задоволат колку ја уништија Србија“, нагласи Вучиќ.

Ги молам „диригентите“ на Курти малку да ја намалат ароганцијата

-Јасно е дека нема да има дијалог, нема да има разговори, ништо, ќе има само проблеми, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, по новите потези на Приштина и разговорите со специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, додавајќи дека Србија, како и секогаш, настојува да го зачува мирот, но дека е очигледно дека некои други не го сакаат тоа.

„Не само што не го сакаат Албанците од Косово, туку и нивните ментори. Велат – Косово за нас е независна држава. Навистина? Каде го пишува тоа? Во кој акт на Обединетите нации, бидејќи се повикувате на ОН?“, праша Вучиќ.

Тој праша и зошто Белград и Приштина генерално водат дијалог, зошто разговараат:

„Зошто тогаш не го укинете и не го изведете теророт до крај, и не си ја завршите работата?

Тој праша и која е разликата меѓу сепаратизмот и правото на самоопределување, истакнувајќи дека кога Албанците, или другите бараат нешто – тогаш тоа е самоопределување, кое се слави како демократско право, а кога Србите бараат нешто, тогаш тоа е сепаратизам и загрозување на мирот.

„Верувам дека сега ќе ги слушам сите што јаделе буника, да озборуваат како правам се по руска наредба… Престанете да зборувате глупости, 130 дена слушам како ќе нападнеме Косово, БиХ, Црна Гора, ова или она. никој не кажува надвор“, рече Вучиќ и додаде дека, од друга страна, Приштина може да носи еднострани одлуки и да прави што сака.

Суштината, вели тој, е во тоа што Западот си дозволува да прави се што ќе им падне на памет, дека за нив се е засновано на закон, тоа што го кажуваат, барем нема врска со правото, а уште помалку со правдата, додека се друго што велат – спротивставување на демократските вредности.

„Дали мислите дека ми е гајле како ќе реагирате… Срам да ви е за се што правите, да предизвикувате криза по криза овде… Секогаш кога ќе помислам крај на обидите, помислувате – ќе притиснеме чекор понатаму, затоа што Србите се грижат за зачувување на мирот , економски напредок, па малку ќе ги туркаме преку линијата“, рече Вучиќ.

“Но, веќе не може, нема каде да одиме“, рече претседателот на Србија.

Тој додаде дека ќе биде интересно и во лето и во есен.

„Ги прашувам нив, не го прашувам него, дали е луд или не, не ме интересира, ме интересира колку му диригираат. Не ме интересира тој, диригентите ме интересираат и ги замолувам малку да ја намалат ароганцијата и бахатоста, да ги почитуваат правата на веќе убиените и да не им паѓа на памет да го повторат тоа. А ние буквално немаме каде друго да одиме“, изјави Вучиќ. .

Тој додаде дека 10 години се бори за компромисно решение, 10 години сакаат понижување на Србија, дека се согласиле со тоа што тие веќе го решиле.

-Никој ништо не нуди, само гледаат како да не понижат до крај, да не остават без ништо и како да го избркаат нашиот народ“, рече Вучиќ и додаде дека бараат Срби, оние кои ќе одат во Косово и Метохија да се борат против Србија.

Тој вели дека наоѓаат поединци, но сите други ги презираат.

И петта земја го повлече признавањето на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека уште една, петта земја го повлече признавањето на еднострано прогласената независност на Косово, но не прецизираше за која држава станува збор.

“Ја имаме и петтата земја која го повлече признавањето на Косово и чекам да почнат процедура за влез во меѓународна организација, за да ви ги покажам сите документи што ги имаме“, рече Вучиќ вечерва на прес-конференција. .

Тој и порача на Приштина да престане и посочи дека Србија бара само фер пристап, компромиси, а не принуда.

„Конференцијата ја одржувам само за да упатам предупредување бидејќи не знам што друго да правам и да кажам. Само да им кажам – стопирајте ги луѓето“, рече Вучиќ.

Тој посочи и дека Србија нема друго оружје освен вистината.

“Ќе ги молиме и верувам дека некој ќе биде паметен да одговори на нашите барања, а да дозволи нови Олуја и Блесок, нема да го гледате тој филм повеќе“, рече Вучиќ, одговарајќи на новинарско прашање што значи дека Србија нема каде друго да оди, а што ќе се преземе ако не се прифатат овие барања од Приштина и ако почнат да ги одземаат табличките од 1 септември.

Вучиќ рече и дека повеќе не знае што да разговара и што да прави.

Запрашан дали народот треба да биде загрижен, тој додаде дека сите треба да бидат загрижени.

„Работите само се влошуваат, а тие се обидуваат што поскоро да стават крај на косовскиот проблем за Путин да не им даде пет косова – ДНР, ЛНР, Крим, Херсон, Запорожје“, рече Вучиќ.

„Можат, или така мислат, преправајќи се дека тоа е демократски принцип. Ако мислите дека има подобра идеја или дека треба да молчиме и да дозволиме тоа да се случи, јас нема да молчам“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека наскоро ќе се формира нова влада, па може да молчи и да донесе поинаква одлука, а и Собранието ако има различно мнозинство кое смета дека е демократско да молчи и да се прави дека се е во склад со меѓународните правни норми.

„Нема да се преправам, подобро е да не бидам таму, отколку да слушам глупости кои ја навредуваат мојата интелигенција и оние кои немаат многу повеќе интелигенција“, рече Вучиќ и заклучи дека суштинското прашање е кој е тој кој ги прекршува меѓународните закони.

Фото: принтскрин 24вести.ком