По реакцијата на ЕК

Вучиќ: Каталонија е најдобар пример за двојните аршини

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека ставот на Европската комисија оти референдумот за независност на Каталонија е нелегален, е најдобар пример за двојните аршини и лицемерито на светската политика

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека ставот на Европската комисија оти референдумот за независност на Каталонија е нелегален, е најдобар пример за двојните аршини и лицемерито на светската политика.

- И што кога сега јас ќе одам во Брисел? Кое прашање да го поставам? Како да им кажам 'А зошто ние Србите бевме најлошо третирани'? Како тоа во Каталонија не важи референдумот, а Косово може и без референдум?, праша Вучиќ на заедничката прес-конференција со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Вучиќ додаде дека и покрај се, Србија ја гледа во ЕУ и поради типот на општеството на кое сака да припаѓа и поради подобрата економија.

- Си играа со судбините на државите кога ги прекројуваа границите на Балканот, а денес не им е до игра, кога мечката тропна на нивна врата. Сега ситуацијата е многу сериозна, истакна Вучиќ.

Поврзани

Најнови вести

Коментари