Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека не мисли оти изборите се добро решение за Србија, но оти односите со СПС се нарушени.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ за Пинк изјави дека граѓаните можат да видат кој сериозно го сфатил Косово и Метохија, а кој не, и дека се надева оти опозицијата ќе може да го даде истиот глас како владејачката структура за тоа прашање, но дека не e изненаден.

Тој изјави дека луѓето можат да видат колку е тешка ситуацијата во Србија „не затоа што некој е виновен денес, или затоа што некој е виновен вчера“, и дека дополнително е комплицирана со војната во Украина.

Тој рече и дека многу луѓе ја искористиле седницата за да презентираат разни, како што рече, работи.

„Тоа беше подготвено. На лаик може да му изгледа спонтано. Ама не е, настрана што можам да знам, тоа го заклучив истиот ден. Виде дека целиот настап е планиран – идејата беше да ме обвинат за предавство, но да не ми дозволат да одговорам. Затоа не сакаа да ми дозволат да зборувам откако ќе заврши господинот Обрадовиќ. Се упатија кон мене и сакаа да направат инцидент, бидејќи во 15 часот, а тоа се случи околу 14 часот, закажаа големи демонстрации и потоа требаше да упаднат во Собранието и работите да се одвиваат на поинаков начин“, вели Вучиќ.

Тој изјави дека да имало пауза, седницата никогаш немало да продолжи, а опозицијата не очекувала да биде толку мирен.

Тој додаде дека во Собранието не биле обединети во рационален пристап кон Косово и Метохија, бидејќи опозицијата има само една цел – да ја урне СНС и него.

Тој најави и дека во утринската програма за 3-4 недели може да покаже каков е планот на опозицијата во однос на натамошниот развој на ситуацијата, што би им одговарало на некои странски амбасади.

Наведе и дека се работи за учени политичари без содржина, но дека сакаат само да изнесуваат навреди „што е во ред да се изнесуваат понекогаш, тоа е политика“.

„Се тепаа само со навреди. Но, не можеш да се одбраниш од нешто, кога ќе ти кажат дека Ана Брнабиќ има хрватски пасош“, се присети Вучиќ на обраќањето на претседателката на Заветници Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски и додаде дека и тие што го кажале тоа биле изненадени што тој ја негирал таа реченица, бидејќи , оцени тој, самите поверуваа во таа лага. Истото го кажа и за тврдењето на опозицијата слушнато на седницата – дека дал пари за кампањата на Хилари Клинтон.

Целта, наведе, е само „негативна кампања“ против него и СНС и дека првиот ден демантирал, како што рече, 24 лаги.

„Планот беше да не смеам ништо да кажам, самоиницијативно да се соберат луѓе пред Парламентот. Јасно ни станува со колку проблеми ќе се соочиме во иднина“, рече Вучиќ во својот осврт на седницата.

Тој смета дека на ситуацијата на Косово и Метохија мора да се гледа рационално и дека е потребен мир заради напредок во иднина, а не „паралоген“ пристап.

Запрашан дали е изненаден од „громниот молк на СПС“, тој рече дека бриселскиот договор бил спомнат 190 пати во Собранието и дека ниту еднаш не бил споменат Ивица Дачиќ како виновник, туку само тој.

„Мислам дека во политиката не треба да има осипување, дека луѓето сакаат чесни и фер односи. Во дневните медиуми имате објавено околу 170 текстови против мене, не зборувам за овие лудаци, болни луѓе, Бркиќ и различни веб-страници. Кажи ми колку такви текстови имаш за една година за таа опција (СПС). Нема три од нив – а јас сум диктаторот. Јас сум таков диктатор што по четврти пат учествувам на дебата. А која е карактеристиката на таа диктатура“, праша Вучиќ и рече дека „не се работи за кукање“.

Тој рече дека за сите е убаво да се на власт кога „има торта, ташна, лак, секретарка, шофер“.

„А кога ќе дојдат тешки времиња, ќе се криеме, нека го удрат Вучиќ, а не сме ние криви. Знаете, во диктатура, тој секогаш одлучува. Видов дека и кога почна нападот врз нас во Собранието, нашите пратеници никогаш не беа пообединети. Тоа го видов и денеска со сета загриженост и жалам што не можев да го видам кај сите други, но добро, тоа е политичка конкуренција“, рече тој.

Тој додаде дека во врска со реакцијата на СНС, денеска и вчера разговарал со вицепремиерот Ивица Дачиќ, претседателот на СПС и дека ништо нема да се случи преку ноќ, туку тоа што веќе се случило, а не сака да зборува за, дали веќе односите беа оштетени.

Со Дачиќ ќе разговара и утре. Тој рече дека не смета оти изборите се добро решени поради проблемите што претстојат, кои мора да се решат.

„А дали имам целосна доверба, јас лично ја немам, но не би ја базирал на личните односи, државата е далеку над личните односи. Ние ја почитуваме таа политичка партија, но сега знаеме дека во тешки времиња можеме да се потпреме само на себе. Нема да ви кажам за други работи и проекти кои имаат за цел да создадат различно мнозинство, како и според рејтингот на политичките партии, и тоа е во ред, но не очекувајте да не се спротивставиме легитимно и легално“ , изјави претседателот на Србија.

Вучиќ изјави и дека Србија допрва ја чекаат тешки задачи, а дека во Србија „сите бегаат кога ќе се случат тектонски промени, бидејќи сите се навикнати да бидат заглавени и привилегирани од претходниот живот“.

„Жал ми е штом се гледа како нарушувачки фактор на оние кои сонуваат за лесен живот без напорна работа“, рече тој.

Претседателот на Србија изјави и дека никогаш не рекол дека сака повторно да биде премиер и да се кандидира за премиер, ниту пак го кажал на партискиот состанок „како што пренесоа некои регионални медиуми“.

„Оние кои ми кажуваат за стотиците ресторани на мојот брат и синот, а немаат ниту еден, кога имате чиста совест и знаете какви се вашите резултати, ваша работа е да ја спасите Србија“, рече тој.

На новинарско прашање за изјавата на Бојан Пајтиќ дека бил на опијати додека го снимал синоќешното видео обраќање, тој рече дека јавноста треба да знае дека никогаш во животот не испил кафе, ниту запалил цигара или пура, ниту видел некакви опијати.

„Кога имав 17 години се играше натпревар и тоа беше прв и последен пат кога видов некои момци како убаво си вдишуваат лепак и се скарав со нив. Само сакам луѓето да видат какви лажговци се тие. Но, тоа никогаш нема да заврши за мене. Велат дека би сакале социјалистите да бидат виновни, не, тоа никогаш не сме го сакале, но сметавме дека е фер тие денови да бидат фер, да не се однесувате како да не сте виновни“, изјави тој.

Нема да каже ниту еден лош збор за СПС и за оние што си заминаа од СНС, како Зорана Михајловиќ, која, рече, си ја градеше партијата, но луѓето ќе знаат зошто си заминаа тие што не добија функција во СНС.

“Друга работа е дали ќе има избори до крајот на годината, а тие доаѓаат кога некој ќе мисли дека има криза на легитимитетот или кога таа постои.“

„Тоа го прават вашите големи пријатели, сметајќи на создавање поинаква структура на политичката сцена, им велам дека не сум ниту пијан, ниту дрогиран, ниту луд како што мислат“, изјави тој и рече дека ќе им одговори.

Тој зборуваше и за ПОКС, велејќи дека „гласовите на Вучиќ“ им било убаво да бидат на чело на комуналните претпријатија во Нови Сад и Бечеј, но дека „чистењето започна“.

„Да вратиме малку морал во политиката и да не дозволиме да ве има милиони кои ќе го земат она што ви треба од владата“, рече тој.

Тој вели дека имаат проблем со СНС затоа што „не разбираат дека има луѓе кои живеат да се борат за својата земја“, без да имаат отчет во странство и затоа не веруваат во тоа, па обвинуваат.

Тој изјави дека не може секој ден да се брани од „лагите“, бидејќи дури утре има неколку средби, а му требаат два дена во Собранието за да ги разоткрие сите лаги.

Вучиќ рече и дека Двери нема да дојде на консултации затоа што не можат јавно да го објават европскиот предлог, но и дека побарале консултации бидејќи не очекувале потврден одговор.

На прашањето за експлицитната снимка која пратеникот на СПС ја гледал на седницата, тој рече дека нема да учествува во хајката, туку дека „тој пратеник е подобар од 90 проценти од другите пратеници“.

Да потсетиме, медиумите вчера пишуваа дека на состанок на СНС, Вучиќ рекол дека е подготвен за избори во септември и дека ќе биде кандидат за премиер, но и дека е незадоволен од поддршката што ја добил од Социјалистичката партија на Србија.

Така, утрово на мрежите беше објавено видео на кое се гледа како пратеникот на СПС Звонимир Стевиќ гледа експлицитно видео за време на Специјалната седница на српскиот парламент, на која тема беше косовското прашање.

Министрите на Владата на Србија од СНС денеска во 12 часот имаа средба со претседателот Вучиќ.

Извор: Данас

Фото: принтскрин пинктв