Олаф Шолц донесе нова енергија и надеж за сите во Западен Балкан, изјави претседателот Александар Вучиќ по средбата со германскиот канцелар.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека денеска за прв пат се слушнал како некој од Европа бара од Србија заемно признавање со Косово и посочи дека Србија во наредниот период ќе размисли како да се справи со тоа.

Тој исто така пренесе дека Шолц побарал од Србија да се приклучи на санкциите против Русија.

„Колку што вие го сакате територијалниот интегритет на Украина, Србите го сакаат територијалниот интегритет на Србија“, рече Вучиќ на прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц и потсети дека резолуцијата 1244 на ОН, која го гарантира територијалниот интегритет на Србија, се уште е во целост на сила.

Вучиќ одговори на прашањето на германски Шпигел за да го коментира она што германскиот канцелар Олаф Шолц го кажа претходно денеска во Приштина дека земјите не можат да станат членки на ЕУ ако не се признаат меѓусебно и дали тоа е предупредување за него кога станува збор за евроинтеграциите.

„Ние не реагираме на тој начин, на притисокот во кој некој ни се заканува, затоа мора да го правите тоа од многу причини и јас денеска не би зборувал за тоа. Денеска слушнавме дека се бара меѓусебно признавање. Никогаш не сме слушнале од Европа претходно за взаемно признавање, слушавме што е дел од преговарачката платформа што Србија ја има со ЕУ – е сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. А за меѓусебно признавање никој никогаш не зборувал“, рече Вучиќ.

Тој вели дека само Американците ја прифатиле како своја доктрина пред три години, но дека никој во Европа не бара официјално меѓусебно признавање.

„Тоа го слушнавме денеска на конференцијата во Приштина. Тоа можам да го разберам, тоа е она што го предвидов. Работите се менуваат на штета на Србија. Но, ако мислите дека треба да ни се закануваат затоа што сакаме да го зачуваме поредокот на ОН и да постигнеме компромисно решение – вие си ја работите својата работа, а ние ќе ја завршиме нашата“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека за него е важно Шолц да ја разбере суштината на проблемот и оти работите мора да се решаваат чекор по чекор.

„Србија никогаш не се откажа од дијалогот и не одби ниту една средба. Србија присуствуваше и ја прифати секоја покана. Ние исто така го прифативме документот за исчезнатите лица пред една година и можевме да го потпишеме документот, но не поради хировите на другите“, рече Вучиќ.

– Подготвени сме да разговараме за компромисни решенија, додаде Вучиќ.

„Ова прашање за меѓусебно признавање е изненадување и за нас. Германија е голема и моќна. Ќе видиме како да се справиме со тоа во наредниот период. Ќе бидеме подготвени за напредок во дијалогот и разговорите. Верувам дека сме блиску до ставање крај на договорот за исчезнати лица.“

„Денеска имавме преговори со турската страна за присуство на северот на Косово и Метохија, се договоривме дека се надеваме дека останува само технологијата на спроведување и дека ќе имаме резултати во деновите што следат“, рече Вучиќ. .

Германскиот канцелар Олаф Шолц претходно, на прашањето на „Шпигел“ дали Србија продолжува да одбива да го признае Косово – каква би била последицата од приемот во ЕУ за Србија и Косово, рече дека германската позиција по ова прашање е јасна и се надева дека ќе има напредок. .

„Двете страни мора да придонесат за тоа. Состаноците не треба да се одложуваат, туку преку мали чекори кои ќе доведат до конечната цел“, рече Шолц.

Зборувам за Косово и Метохија што мислат 90% од српските граѓани

Вучиќ рече дека за косовското прашање зборувал од срце и дека го кажал она што, како што вели, 90 отсто од српските граѓани го мислат во поостра форма.

„Понекогаш кажувам и правам нешто што е на моја лична штета, се трудам да си го гризам јазикот за да не и наштети на Србија. Кога тоа е на моја лична штета, тоа не е проблем, но барам од канцеларот (Олаф) Шолц и сите други да разберат дека зборувам од срце и кажувам што мислат 90 отсто од српските граѓани во поостра форма“ рече Вучиќ на заедничката прес-конференција по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

“Дали некој тоа ќе го земе предвид, дали ќе прифати или не, ќе ми прости или што сака, јас сум веќе доволно политички ветеран што тоа не ме интересира особено“, додаде Вучиќ, кој на прашањето додаде за изјавата на Шолц во Приштина дека е нормално Србија да го признае Косово и прашањето кога е сменето и во кој акт го кажува тоа, бидејќи цело време се зборува за сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, дури и по примерот на двете Германии.

“Актите се менуваат исклучиво на штета на Србија.“ рече Вучиќ.

Шолц побара Србија да се приклучи на санкциите против Русија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со германскиот канцелар, пренесе дека Олаф Шолц побарал Србија да се приклучи на санкциите против Русија.

„Разговаравме за политичката ситуација во светот, а Шолц на многу решителен, јасен и остар начин побара од Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, односно да ги поддржи рестриктивните мерки што ЕУ веќе ги усвои против Русија“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека со канцеларот разговарал за позицијата на Србија, спецификите на ситуацијата околу Косово и Метохија, енергијата, но и традиционалните односи со Руската Федерација.

Вучиќ рече дека разговарале и за прашањето за Косово и Метохија и дијалогот во Брисел, како и за претстојната зима и енергетската ситуација.

Шолц: Германија очекува кандидатите да се приклучат на санкциите

-Германија сака да ја засили европската перспектива на Западен Балкан ветена пред две децении во Солун, а во исто време очекува кандидатите да се приклучат на санкциите против Русија, истакна денеска во Белград германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Кога станува збор за евроинтеграциите, ние ги поддржуваме сите аспирации на Западен Балкан и на тој пат ни се потребни реформи во владеењето на правото, слободата на медиумите, борбата против корупцијата. Гледаме дека се донесени реформи во судството, кои претставуваат таков напредок, но потребни се понатамошни чекори“, рече тој на заедничката прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Шолц рече дека со Вучиќ разговарал и за дијалогот со Приштина.

„Напредокот во дијалогот е нешто што е потребно. Ги повикав сите лидери да се уверат дека има напредок, да прават мали чекори и договори, кои би ја подобриле нормализацијата на односите во целина“, рече тој.

Тој рече дека Германија ги поддржува активностите на пратеникот на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак.

На заедничката прес-конференција по средбата со Вучиќ, Шолц изјави дека Европа е преокупирана со страшната војна што Русија ја започна против Украина.

„Веќе имаме голем број човечки жртви, уништени градови и села и имаме големи загуби во двете армии. Тоа е страшна бесмислена војна поради империјалистичката визија на Русија. Важно е ЕУ и сите ние да покажеме солидарност со Украина да помогне во одбраната од агресија. Воведовме санкции и важно е повеќе земји да се приклучат“, рече тој.

Шолц нагласи дека санкциите се инструмент, покрај испораката на оружје, која и помага на Украина да може да ја одреди сопствената иднина и да го брани својот суверенитет, територијален интегритет и на крајот да има способна армија.

“Ова е нешто што е целта на санкциите. Санкциите се ефективни, многу поефикасни од санкциите воведени по анексијата на Крим. Сите мора да знаат дека санкциите што ги воведовме сега, шестиот пакет, се нешто што нема да исчезне штом како што завршува војната, Русија мора да прифати дека не може да диктира мир со Украина, но дека мора да преговара и да се договори за договор што ќе го врати територијалниот интегритет и суверенитет на Украина“, објасни тој.

Тој посочи дека со Вучиќ разговарал и за ситуацијата во БиХ и рекол дека нема смисла да се загрозува иднината на БиХ со сецесионистички тенденции.

Тој изрази надеж дека планираните избори ќе се одржат.

Шолц истакна дека соработката е многу важна за Германија и дека сака земјите од Западен Балкан и Србија да напредуваат и да имаат целосна европска перспектива.

„Во иднина ЕУ ќе биде успешна само како целина. Мораме заедно да ги браниме нашите вредности и би било добро земјите од Балканот да бидат дел од тоа“, додаде тој.

Во однос на билатералните односи, тој оцени дека неодамна потпишаниот билатерален договор во областа на културата е нешто што дополнително ќе ги продлабочи односите меѓу двете земји на тој план.

Шолц подвлече дека економските односи меѓу двете земји се развиваат добро и изрази вовед дека трендот на раст на работните места што го создаваат германските компании во Србија ќе продолжи.

Тој посочи дека вечерва во Солун ќе се сретне со лидерите од регионот, потсетувајќи дека одлуката за обезбедување европска перспектива на Западен Балкан е донесена во Солун пред речиси 20 години.

“Тогаш никој не мислеше дека ќе бидат потребни 20 години. Важно е овој процес да добие нова динамика, да мрднеме од мртва точка. Затоа повторно ќе го воспоставиме Берлинскиот процес. Заедно со голем број партнери, ќе работиме на поттикнување на пристапниот процес, и не само во Германија, туку и во целата ЕУ“, рече тој.

Поблиска и подобра економска соработка меѓу Србија и Германија

Претседателот Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Германија соработуваат поблиску и подобро на економски план, дека Германија е првиот надворешно трговски партнер на Србија, а Србија е најголемиот трговски партнер на Германија на Западен Балкан.

По разговорот со германскиот канцелар Олаф Шолц, Вучиќ рече дека луѓето во Србија и Германија често лесно го преболуваат фактот дека Србија и Германија соработуваат поблиску и подобро на економски план и дека во првите четири месеци од оваа година има раст на трговската размена.од 25,7 отсто во однос на лани.

„Тоа е неверојатен скок. Очекуваме да постигнеме трговска размена со Германија од повеќе од 7,5 милијарди евра оваа година“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека тоа ја прави Германија убедливо најголем трговски партнер на Србија, како и најголем трговски партнер на Србија на Западен Балкан.

Тој изјави дека Србија бележи 83,1 отсто од покриеноста на увозот со извоз, пред се поради германските компании кои работат во Србија, а најмногу извезуваат во Германија.

Тој додаде дека 77.000 луѓе работат во германски фирми во Србија, а тој број во 2104 година бил 17.000.

“Се надевам дека наскоро ќе успееме да постигнеме трговска размена од 10 милијарди евра и дека 100.000 луѓе ќе работат во германски компании“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека Германија е и првиот билатерален донатор, што заедно покажува колку е важна соработката со Германија за Србија.

Тој наведе и дека секоја година се прави анкета меѓу претприемачите од регионот дали повторно би инвестирале во земјите во кои дошле, нагласувајќи дека дури 90 отсто од германските бизнисмени велат дека повторно би дошле во Србија, имајќи го предвид искуството во земјата.

Целта е Србија и Западен Балкан што поскоро да влезат во ЕУ, со поддршка на Германија

Германскиот канцелар изјави дека е за што поскоро приклучување на Србија и земјите од Западен Балкан во Европската Унија и изјави дека регионот во таа смисла може да смета на поддршката на Германија.

„Мојата цел е да успеам во тоа, не во далечна иднина, туку што поскоро. Тоа нема да биде можно за шест месеци, сите го знаат тоа, ќе треба многу време, но би било добро да се промовира со голема храброст“, рече Шолц на заедничката прес-конференција по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тој одговори на прашањето дали има временска рамка за прием на Србија и земјите од Западен Балкан во ЕУ, со оглед на заморот во Србија од ветувањата на ЕУ и европските лидери, како и анкетите на јавното мислење дека ЕУ популарноста во Србија опаѓа.

Шолц рече дека брзината на пристапување во ЕУ зависи од многу фактори, пред се од земјите кои сакаат да влезат во ЕУ и нивните напори да ги исполнат сите потребни услови за пристапување, но и од амбицијата и динамиката на ЕУ во таа насока.

„Можеме да придонесеме амбициите и моментумот на ЕУ да бидат големи, тоа е нешто на што сум посветен“, посочи Шолц.

Наведе дека пристапните процеси доведоа до големи промени во секоја земја и додаде дека тоа е неизбежно на патот кон ЕУ, а предуслов за одговорните во земјите кандидати е подготвен за промени и стремеж за членство во ЕУ.

„Сакам да ве охрабрам, бидете сигурни дека ќе ја добиете нашата поддршка во сето ова“, рече Шолц.

„Многу добри и храбри пораки од Шолц“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека слушнал многу добри и храбри пораки од германскиот канцелар Олаф Шолц и изрази очекување дека на следните средби повеќе ќе зборува за иднината.

„Ова се суштински охрабрувачки зборови, иако знам дека сите во Србија ќе зборуваат само за Косово, не сакајќи да слушаат се друго. Како никогаш да не сме слушнале дека Германија веќе го признала Косово. Охрабрен сум и мислам дека го имаме слушнав многу добри работи и храбри пораки од канцеларот“, рече Вучиќ.

На заедничката прес-конференција со Шолц, претседателот Вучиќ рече дека тоа што го слушнал од канцеларот Шолц е многу важно и дека, како што рече, „знае дека кога некои други велат дека се за забрзување на европската интеграција, тоа можеби не е секогаш така, но кога германскиот канцелар ќе го каже тоа, тој знае ддека ја кажува вистината“.

„Имам уверување и потврда дека сега повеќе зависи од нас и дека мора да се промениме за да се приклучиме и убеден сум дека ќе имаме сојузник во Германија на патот. Многу е важно што канцеларот вети секаква помош во се што треба да изградиме од економските и енергетските капацитети во нашата земја“, објасни тој.

Вучиќ му се заблагодарил на Шолц што го слушал ставот на Србија, која, како што рече, е различна за некои прашања поврзани со настани од минатото.

“Се надевам дека во иднина ќе разговараме многу повеќе. Се надевам и очекувам подобри времиња“, заклучи Вучиќ.

На прашањето каков е ставот на Германија за барањето на Украина да стане кандидат за членство во ЕУ и зошто на Србија не и се даде истата шанса, Шолц одговори дека Унијата во Версај ги прогласила европските амбиции на Украина и и наредила на Европската комисија да даде своја проценка.

“Одлуката, додаде, ќе ја донесе Советот на Унијата“.

Вучиќ рече дека Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, и нема проблем со статусот на кандидат за Украина, но оти бидејќи не е дел од ЕУ, не може да се изјасни.

Многу добро го разбрав Шолц

Претседателот на Србија изјави дека добро го разбира германскиот канцелар Олаф Шолц, кој рече дека дошол во Белград за да го овозможи процесот на пристапување во ЕУ и дека секој што ќе влезе во ЕУ ги прифаќа сите правила, вклучително и режимот на санкции.

„Добро ги разбрав барањата на Шолц, неговото барање е тоа да се направи вчера, што е можно поскоро, разговаравме отворено, а Шолц ќе биде информиран за сите наши одлуки“, рече Вучиќ на прес-конференција, одговарајќи на прашање на германски новинар упатено до канцеларот Шолц дали има очекување дека Србија веднаш ќе воведе санкции кон Москва или ќе има „отворен хоризонт“ по тоа прашање.

Шолц изјави дека желбата на голем број луѓе е Србија да се приклучи кон санкциите и дека тоа најдобро се прави „кога работата не е завршена“.

„Да не беше мојата желба да го забрзам процесот, не би го ни рекол тоа“, одговори Шолц, нагласувајќи дека ако Србија сега е членка на ЕУ, ќе мора да спроведе се околу режимот на санкции.

Вучиќ рече дека знае дека Германија може без Србија како порано и дека може да и наштети само ако не се дел од Унијата и рече дека затоа Србија ќе биде сигурен и совесен партнер.

„Ќе дадеме многу повеќе отколку што дадовме за нашите германски партнери да бидат задоволни од напредокот на Србија, од дијалогот со Приштина и напредокот на владеењето на правото да оди уште побрзо“, рече Вучиќ.

На прашањето дали е добро на ЕУ да се приклучи на земја која има толку суштински поинаков однос кон ситуацијата во источна Европа, Вучиќ потсети дека Србија не се согласува со настаните во Украина.

„Недвосмислено го изразивме нашиот став за осуда на нападот, тоа го направивме во ОН и ОБСЕ и на многу други места“, рече Вучиќ, нагласувајќи дека ставот на Србија е јасен во однос на меѓународното право и правната природа на конфликтот.

Тој посочи дека Србија има поинаков став во однос на санкциите поради многу причини, одговарајќи на прашањето зошто Србија се уште нема воведено санкции, дали тоа е затоа што различно ја оценува војната во Украина, не гледа злосторства…

Претседателот рече дека може да даде одговор со поставување контрапрашање – која е разликата меѓу агресијата врз СРЈ што следеше без Советот за безбедност и нападот врз Украина?

Претседателот на германскиот новинар му порача дека не треба да заборави дека Србија со векови има различни односи со руската страна.

“Но, повторно, не ни беше проблем да бидеме фер и да го осудиме нападот врз територијалниот интегритет и суверенитет на Украина“, заклучи Вучиќ.

Свечен дочек пред Палатата Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска приреди свечен дочек пред Палатата Србија за германскиот канцелар Олаф Шолц со наредената гарда, пеејќи ги химните на двете земји и пукајќи со почесни водови.

Претседателот Вучиќ беше домаќин на канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц, за време на неговата прва официјална посета на Србија, каде што е во дводневна посета на Западен Балкан, откако во декември ја смени канцеларката Ангела Меркел.

Шолц пред Палатата Србија го пречекаа и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и министерката за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ.

По церемонијата на пречекот во 15 часот и 45 минути, имаше тет-а-тет разговор меѓу двајцата државници.

Половина час подоцна, следуваат пленарните разговори на делегациите на Република Србија и СР Германија, предводени од претседателот Вучиќ и канцеларот Олаф Шолц.

Германскиот амбасадор Томас Шиб изјави дека средбата меѓу претседателот Вучиќ и канцеларот Шолц ќе биде продолжение на разговорите што двајцата претставници ги имаа во Берлин пред пет недели.

Патувањето низ регионот е знак, како што оценија во Берлин, дека Западен Балкан е приоритет на новата федерална влада.

Шолц денеска во Приштина, од каде пристигна во Белград, најави нов поттик за берлинскиот процес и самитот наесен.

Шолц во Белград пристигна од Приштина, а од Белград отпатува за Солун, Грција, па во Македонија и Бугарија.

Фото: принтскрин 24вести.ком