Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја пречека германската канцеларка Ангела Меркел на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, и во таа прилика, и се обрати на германски јазик.

Вучиќ, кој е домаќин на Меркел за време на дводневната посета, на својата гостинка и посака добредојде на нејзиниот јазик.

– Herzlich Wilkommen – рече Вучиќ кога Меркел се симна од авионот, а потоа и подари цвеќиња.

По краткиот поздрав со српската делегација, Меркел се качи во автомобилот и се упати кон градот.

– Bis bald- рече Вучиќ откако ја придружуваше Меркел до вратата на автомобилот или во превод „Се гледаме наскоро“.