Колку претседателот на Србија ја почитува германската канцеларка Ангела Меркел, беше јасно долго пред да одлучи да го напушти кормилото на владата, и дека за време на нејзината последна посета на Белград за време на нејзиниот мандат сакаше да ја одоброволи и да и укаже чест, покажува здравица на германски јазик подготвена од него.

„За денес вежбав и се подготвив да кажам нешто на не многу добар германски јазик, во чест на канцеларката, но сум нервозен и не би сакал да згрешам, па половина Европа да ми се смее, ќе го сторам тоа за време на вечерата“, ја објасни Вучиќ својата идеја.

„Научив многу од г -ѓа Меркел и сакам таа да се чувствува како дома во Србија“, рече претседателот Вучиќ.

Тој потсети дека и ветил на Меркел дека ќе научи германски, ветување што го исполнил.

Разговор на тераса

– Разговаравме на терасата, а јас и реков на канцеларката. Не мора да се согласуваме за се, но единствената навреда во Србија е да ни каже дека не сме добри домаќини. Ангела се смееше, рече дека може да каже многу работи, но тоа никако – рече претседателот Вучиќ.

– Големо задоволство и благодарност до германската канцеларка што денеска е во Белград, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со Ангела Меркел.

– Кај нас, благодарноста не трае кратко, а кога таа не е тука како канцелар, секогаш ќе зборуваме за она што таа го направи – рече Вучиќ.

Како што изјави тој, денеска имаше многу конкретни и јасни разговори. Тој наведе дека разговарале за усогласување на надворешната политика на Србија со ЕУ, политички теми, дијалогот меѓу Белград и Приштина, резултатите од Берлинскиот процес.

– Деновиве, ќе ги имаме најконкретните резултати од тој процес. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, пристигнува во Србија – рече Вучиќ.

Тој рече дека денес 72.000 луѓе работат во германски компании, како и дека Германија е најголемиот трговски партнер на Србија.

– Ја зголемивме тројно надворешната трговска размена со Германија во последните 10 години- изјави тој, додавајќи дека поддршката на Германија за образованието во Србија е исто така важна, пред се со воведувањето на двојното образование, кое наскоро ќе се спроведе на факултетите.

За дијалогот меѓу Белград и Приштина

Тој рече дека многу се зборувало за дијалогот меѓу Белград и Приштина.

– Се согласуваме дека компромисно решение и мир се единственото решение, и патот кон иднината – наведе тој, додавајќи дека разговарале и за владеење на правото.

Тој, исто така, рече дека поднел извештај до германската канцеларка за се што направила Владата на Србија за тоа прашање, иако, како што рече, „знаеме дека имаме уште многу да направиме за тоа прашање“.

Вучиќ, исто така, изјави дека се потпишани договори за спомен обележја и одбрана, како и дека наскоро ќе бидат ратификувани договори во областа на културата и стратешката соработка со германската влада во врска со климатските промени.

Тој, исто така, изјави дека се зборувало за други слободи, како и дека во текот на вечерта ќе ја претстави идејата за „Отворен Балкан“ пред германската канцеларка.

На прашањето за заминувањето на Меркел од функцијата канцелар, Вучиќ рече дека „ако ме прашувате мене, дали се чувствував безбедно кога Ангела Меркел постоеше во Европа, нема да зборувам одоколу“.

– Таа беше единствената што можеше да се јави по телефон и да влијае врз односите во регионот – рече Вучиќ.

Тој додаде дека таа „несомнено е политичкиот авторитет на Европа“.

– Имавме мир, поминавме низ миграции, со поддршка на Меркел го надминавме и тоа. Имавме корона и тешки економски работи, и го надминавме тоа – изјави Вучиќ.

Меркел: Доста е направено, има долг пат да се помине

Германската канцеларка рече дека сака да се заблагодари за гостопримството.

– Мило ми е што успеав да дојдам во Србија затоа што низ годините на нашата заедничка соработка, постигнавме отворен однос и взаемна доверба. Постигнавме многу резултати на тој пат, без оглед на тоа што Србија и целиот регион имаат уште долг пат за да ја постигнат крајната цел, членството во ЕУ – рече Меркел.

Таа додаде дека Германија одвоила половина милион евра за обнова на Србија, а поводот е годишнината од бомбардирањето на Вермахт.

Таа, исто така, изјави дека разговарала со Вучиќ за многу теми, како и дека „она што ги карактеризира нашите односи е искреноста во тие разговори“.

„Ви благодарам за соработката и ја охрабруваме Србија на нејзиниот пат кон владеење на правото“, рече таа, додавајќи дека Германија и Србија се тесно поврзани и дека двете земји имаат посебна приказна кога станува збор за економијата.

Таа изјави дека знае дека перцепцијата дека процесот за влез во ЕУ понекогаш е бавен, додавајќи дека земјите -членки на Унијата мора да го имаат предвид големиот геостратешки интерес за приближување на регионот.

На прашањето за експлоатацијата на литиум во Србија, таа рече дека ЕУ е заинтересирана за тоа прашање, додавајќи дека „Унијата има добри стандарди за одржливи еколошки стандарди“.

За „косовскиот јазол“

На прашањето за признавањето на независноста на Косово, Меркел рече дека некои работи ќе бидат решени на крајот на процесот.

– Знаеме дека некои земји -членки на ЕУ не ја признаа независноста. Јас сум за прагматичен пристап, бидејќи тоа прашање нема да исчезне – рече Меркел, додавајќи дека за тоа не може да се зборува додека не се заврши процесот.

Вучиќ се надоврза, велејќи дека не сака понижувачко решение, како и дека „свесни сме дека нема да станеме и членка на ЕУ додека не го решиме тоа прашање “.

Тој, исто така, рече дека не може да замисли како ќе се одвиваат работите по прашањето за европската интеграција по политичката пензија на Меркел, но дека е на Србија да ги спроведе реформите за свој напредок.

„Јас не сум пророк“

Запрашан како ги гледа повиците на Меркел за продолжување на Берлинскиот процес и европска интеграција на Западен Балкан, дали како „мртво писмо“ на хартија по заминувањето или како задача за наследниците, Вучиќ одговори:

– Навистина не знам што ќе се случи. Јас не сум пророк. Не сум сигурен дека, со се што треба да направиме, постои голем ентузијазам во некои земји -членки за проширување на ЕУ – рече тој.

Тој додаде дека верува дека „ќе дојде политичкиот момент кога, кога ќе направиме се што можеме, ќе станеме членка на ЕУ“.

– Тоа е секако наша стратешка цел – рече Вучиќ.

Германската канцеларка денеска пристигна во Србија околу 16 часот. Ќе следи работна вечера по официјалниот дел од посетата.

Ангела Меркел ќе преноќи во српската престолнина, а утре ќе замине за Тирана, каде ќе се сретне со лидерите на Западен Балкан.