Анкара

Во Турција уапсена новинарка поради статија за пучот

Турските власти уапсија уредничка на регионален весник поради нејзината статија, во која ја критикува Владата за преувеличување на значењето на минатогодишниот обид за преврат.

Јелиз Корај, уредник на весникот „Коџаели коз" во северозападниот округ Измит, беше уапсена во нејзиниот дом доцна синоќа, соопшти денеска весникот на својата интернет страница.

- Некои групи не беа задоволни од материјалот и ја претворија Корај во цел. Тие сакаат да ја линчуваат Корај за тоа што го напишала, што е дел од правото на слобода на изразувањето, наведува весникот.

Во статијата Корај ја критикиува Владата за преувеличување на случувањата од 15 јули минатата година и посочува дека тие бледнеат во споредба со Првата светска војна и големите битки во турската историја.

Поврзани

Најнови вести

Коментари