Превртениот трактор со приколка во која се превезувале матурантите го управувал малолетник.

Во несреќата во Пртлог Хрватска се повредени 16 лица.

 Полициски службеници извршиле увид на местото на несреќата и утврдиле дека до несреќата дошло кога малолетник пред да се стекне со право на управување моторно возило управувал трактор.

Откако стигнал до остра кривина и удолнина, возачот од засега непознати причини го префрлил тракторот на спротивната страна од коловозот, потоа го напуштил коловозот и продолжил да се движи напред, по што ја пробил заштитната ограда и слетал по косината. Притоа, приколката се одвоила од тракторот и се превртела, а 15 патници испаднале од приколката и се здобиле со повреди.

ХРТ утринава извести дека осуммина матуранти се уште се во болница.

Тројца ученици се тешко повредени. Ученичката која имаше рани во градниот кош беше оперирана и се чувствува добро. Ученик со скршен скочен зглоб и рака ќе биде опериран во текот на денот. На третото повредено лице најверојатно нема да му треба никаква операција.