Резултатот од скапо платените интервенции се лузни и изгореници, а тоа се можеби и најлесните последиците со кои се соочиле жртвите  кои биле оперирани од лажниот хирург – масер.

Без никакво знаење, стручна подготовка и здрав разум или чувство за морал, естетскиот „хирург“ Сава Кнежевиќ загрози бројни жени од Србија и регионот, од кои многумина излегоа во јавноста и ги претставија ужасните детали за постапката што ја поминале во неговата „ординација“ на Теразије.

Дел до нив за порталот zena.rs отворено зборуваа за своето искуство и споделија фотографии од неговото „дело“, односно од нивните лузни кои веројатно ќе им останат за цел живот.

„По операцијата, моите гради беа обезличени, ужасни … Брадавиците ми беа огромни, болни … Не сакаше ни да ги отстрани конците, ми рече да ги отстранам сама, со пинцети дома“, изјави Бранислава за zena.rs.

Времето минувало, а нејзините гради изгледале полошо и полошо. Иако упорно го контактирала загрижена за тоа, Сава Кнежевиќ, како што рече Бранислава, само одговорил дека „сè е во ред, ќе биде подобро“. Сепак, откако добила воспаление на бубрезите, морала да оди во болница во Швајцарија. На рутински преглед, лекарите биле шокирани од нејзините гради и и рекле дека е обезличена.

И тоа не било сè. Кога направиле ултразвук, се покажало дека нема вграден имплант во градите.

„Тој воопшто не ми стави импланти, туку ги наполни моите гради со маснотии што ми ги извади од стомакот. И ми ги осакати брадавиците, затоа што ги исече како што не треба, за да изгледа целата операција поубедлива. Ужас. Исто така, се покажа дека тој воопшто не го затегна моето лице, тој само ме пресече така. Што и да ви кажам, не може да биде пострашно – раскажа Бранислава.

Катерина Л. од Загреб е уште една од неговите жртви. Таа сакала да направи корекција на усните со хијалуронска кислеина, но наместо тоа, во нејзината усна бил ставен биполимер и таа морала да го поправи.  За лажниот „Д-р Сава“ таа дознала од пријатели. Го барала на социјалните мрежи, го видела дека рекламира познати личности од Балканскиот шоу-бизнис и решила да оди кај него на корекција.

„Подоцна дознав дека ги украл сликите што ги користел од лекар од Азербејџан, а тој беше најскапиот лекар во индустријата“ – рече Катарина.

Интервенцијата била договорена и тогаш настанале тешки компликации. „Д-р Сава“ и рекол дека сè е нормално, но потоа таа отишла кај естетски хирург во Загреб кој бил згрозен од она што го видел.

На крајот, хирургот во Загреб ме прими, со напади на паника, под тешки лекови и со 15 операции го спаси она што можеше да се спаси. Тој рече дека тоа не е биополимер и дека никогаш не видел такво нешто, рече дека изгледало како струготини од скара и дека тоа ми е ставено во усните и мускулите – рече Катарина Лијовиќ

Друга жена, која сакала да остане анонимна, за порталот žena.rs изјави дека дошла на закажаната интервенција кај Сава Кнежевиќ на 27 ноември и дека неговата мајка Нела била покрај Кнежевиќ. Таа не крие дека е шокирана што мајката дозволила да се случи вакво нешто и дека знаела дека нејзиниот син не е школуван за работата што ја работи, туку дека е физиотерапевт.

По пристигнувањето на анестезиологот, ѝ било речено да му каже на сопругот да ја земе околу осум навечер. Таа вели дека дури и не знаела дека има компликации и дека сè може да се случи. Поради компликации со анестезијата, таа била изнесена од клиниката во 12 и пол часот навечер со пропишана терапија.

„Следниот ден бев толку отечена и не можев да ги отворам очите, а усните ми беа многу отечени, како и целото лице, што може да се види на сликите. Кога го прашав – дали е тоа нормално, тој рече дека сè ќе биде добро – рече таа.

По целото фијаско, дерматолозите и објасниле дека капиларите се длабоко оштетени и дека може да се отстранат со ласер, но прашање е дали сè ќе се врати во нормала. Лузните ќе треба да се отстранат хируршки, а прашање е колку ќе чини сè тоа и дали состојбата со лицето ќе и се врати во претходната состојба.

Од моментот кога започнале приказните за жените што ги изобличил, тој ја затворил канцеларијата и исчезнал. Тој беше уапсен вчера во Белград заедно со неговата мајка Данијела, а рочиштето е закажано за денес.