Според најавите утре во Кишињев, Молдавија, каде се одржува самитот на европската политичка унија, високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Денеска  во Братислава, Борел се сретна со премиерот на Косово, Албин Курти. По разговорот, тој оцени дека ситуацијата на северот на Косово е „опасна и неодржлива“ и дека е потребна итна деескалација и решение преку дијалог.

Денеска од формуот во братисслава макрон изјави дека властите во приштина треба да понесат одговорност за немирите кои како што можел да воочи нагло се зголемиле откако албанските градоначалници ја презеле должноста во општините на северот во косово, каде мнозинство од населението се Срби.