Уапсени две лица за нелегален абортус во Хрватска

Хрватската полиција во соработка со Канцеларијата на јавниот обвинител во Велика Горица и здравствената инспекција на хрватското Министерство за здравство спроведе кривична истрага на еден маж (54) и жена (51) под сомнение дека во клиниката во Загреб извршиле три кривични дела на незаконски абортус, се наведува во полициското соопштение.

Имено, во текот на кривичната истрага е пронајдено основано сомнение дека 54-годишниот маж и 51-годишната жена, спротивно на прописите за абортус во Законот за здравствени мерки за остварување на правото на слободно одлучуваат за раѓање деца, поттикнаа три лица на абортус, кој потоа со нивна согласност го извршија во клиниката која не е на листата на здравствени установи во кои може да се изврши абортус.

По завршувањето на кривичната истрага осомничените се притворени, а посебен извештај е доставен до Канцеларијата на јавниот обвинител во Велика Горица, се вели во соопштението на полицијата.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари