Мевљут Чавушоглу:

Турција ќе поддржи бунтовниците од Слободната сириска армија

Одлуката на Турција да ги поддржи бунтовниците од Слободната сириска армија во воената операција во провинцијата Идлиб, е со цел да се прекинат судирите и да се помогне во изнаоѓање политичко решение

Одлуката на Турција да ги поддржи бунтовниците од Слободната сириска армија во воената операција во провинцијата Идлиб, е со цел да се прекинат судирите и да се помогне во изнаоѓање политичко решение. Тоа го изјави турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Според него, каква ќе биде помошта за сириските бунтовници ќе се одреди по консултации меѓу армијата и разузнавачките служби, јави Си-Ен-Ен Турк.

Поврзани

Најнови вести

Коментари