На церемонијата на инаугурација на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска присуствуваат 21 шеф на држава и 13 премиери, како и други официјални претставници од целиот свет.

Соединетите Американски Држави на инаугурацијата ги претставува амбасадорот во Анкара Џеф Флејк, кој за време на изборната кампања во Турција го посети претседателскиот кандидат на опозицијата Кемал Киличдароглу.

Зошто организаторите на протестот не смеат да се обратат пред толпата, туку ги туркаат актерите?

Како што пренесува турскиот сајт „Хаберлер“, Ердоган во таа прилика му рекол на Флејк: „Размислете малку. Вие сте амбасадорот. Вашиот соговорник овде е претседателот.

Ердоган денеска ќе положи заклетва како шеф на државата по победата на вториот круг од изборите минатиот викенд и ќе именува влада подоцна во текот на денот, објави Ројтерс.

Ердоган (69), лидер со најдолг стаж во Турција со 20 години, освои 52,2 отсто од гласовите во вториот круг од 28 мај.

Новиот турски парламент се состана во петокот, а Ердоган официјално ќе го започне својот нов петгодишен мандат со положување заклетва во 15:00 часот по локално време (14:00 часот по средноевропско време).

Потоа ќе следи церемонија во претседателската палата, на која ќе присуствуваат високи претставници од 78 земји и меѓународни организации, меѓу кои и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, претседателот на Венецуела Николас Мадуро, како и унгарскиот и ерменскиот премиер Виктор Орбан. и Никол Пашинјан, објави државната новинска агенција.Агенција Анадолија.

Ердоган стана премиер во 2003 година, откако неговата Партија на правдата и развојот (АК) победи на изборите кон крајот на 2002 година, по најтешката економска криза во Турција од 1970-тите.

Тој е првиот директно избран претседател на Турција во 2014 година, а беше реизбран во 2018 година, откако ги обезбеди новите извршни претседателски овластувања на референдумот во 2017 година.