Припадници на косовската полиција денеска пред пладне ги опколија зградите на општините Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ, по што се огласија сирените, на северот на Косово.

Сирените за тревога се огласија и во Северна Митровица.

На социјалните мрежи се појавија видеа и фотографии од запалени автомобили во Звечан. Запалени се автомобили на косовската полиција и еден цивилен автомобил.

Меѓу припадниците на косовската полиција кои денеска ја опколија зградата на општина Звечан, а потоа со солзавец влегоа во општината, имало и такви кои на шлемовите имаа ознаки КБС.

Косовските безбедносни сили не можат да одат на север од Косово без претходно одобрение од командантот на КФОР. Имено, тој е дел од Бриселскиот договор од 2013 година.

Косовската полиција соопшти дека „им помага на новоизбраните градоначалници да го остварат правото на работа во официјални општински згради“.

Припадниците на косовската полиција во Звечан во еден момент употребиле солзавец и шок бомби и влегле во зградата на општината.

Во полициското соопштение се наведува дека полицијата согласно законските и уставните овластувања презема мерки за безбедност, ред и јавна безбедност.

Претседателот на Србија и врховниот командант на српските вооружени сили Александар Вучиќ потпишаа наредба за подигање на борбената готовност на единиците на српските вооружени сили на највисоко ниво и им наложија веднаш да се движат во правец на административната линија со Косово и Метохија.

Претседателот Вучиќ се одлучи на овој потег поради насилството што полицијата на Аљбин Курти го спроведува врз српскиот народ во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ.

Тој, исто така, побара од НАТО итно да престане со насилството врз Србите.