Напорите на Европската унија да ги поправи односите меѓу српската и албанската заедница на Косово се распаѓаат додека насилството се прелева низ северот на земјата, пишува Блумберг.

Најтешките судири во последната деценија избувнаа во понеделникот кога мировниците предводени од НАТО беа повикани да ги спречат судирите меѓу српските демонстранти и косовската полиција. Повредени се 30 војници и десетици Срби.

Воената алијанса на НАТО распоредува уште 700 војници и става дополнителен баталјон на повисока готовност, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг за новинарите во вторникот во Осло.

Тој рече дека блокот одлучил да распореди дополнителни војници од оперативните резервни сили за Западен Балкан и ја зголемила подготвеноста за другите војници за да можат да бидат распоредени доколку е потребно. Со поддршка на САД, ЕУ ги води разговорите меѓу косовската влада и соседна Србија во обид да се решат споровите што го блокираат нивниот пат кон евентуалното членство во ЕУ.

Иако најсуштинското прашање е одбивањето на Србија да ја признае независноста на Косово, што го официјализираше нејзиното отцепување од Белград во 2008 година, непријателството меѓу двете заедници датира од војната во Косово пред една генерација.

И Русија и Кина ја поддржаа позицијата на Србија, додавајќи геополитичка димензија на спорот и помагајќи да се овековечат поделбите што ги прогонуваат земјите од поранешна Југославија. Со поддршка на САД, ЕУ ги води разговорите меѓу косовската влада и соседна Србија во обид да се решат споровите што го блокираат нивниот пат кон евентуалното членство во ЕУ. Иако најсуштинското прашање е одбивањето на Србија да ја признае независноста на Косово, што го официјализираше нејзиното отцепување од Белград во 2008 година, непријателството меѓу двете заедници датира од војната во Косово пред една генерација.

Северниот дел на Косово, главно населен со Срби, на економска неизвесност, парализиран од замрзнатите односи меѓу Приштина и Белград, додека етничко-албанското мнозинство во остатокот од земјата уживаше релативен просперитет.

Разгорувањето доаѓа во критичен момент за западните сојузници кои ја поддржуваат косовската држава од нејзиното создавање. Борбата на Украина против руската инвазија е деликатно подготвена и САД и ЕУ се обидуваат да ги возвратат обидите на Кремљ да добијат поддршка во земји како Кина, Индија и Бразил и да го прикажат НАТО како агресор.

Тоа значи дека западните дипломати имаат ограничен пропусен опсег за да се фокусираат на ново избувнување на европскиот континент, иако се загрижени дека вовлекувањето во нова криза може да понуди гориво за пропагандната операција на Кремљ.

„Имаше премногу насилство“, рече шефот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел. „Денес веќе имаме премногу насилство во Европа. Не можеме да си дозволиме уште еден конфликт“.

Непосреден поттик за протестите беа општинските избори одржани во април, а локалните Срби ги бојкотираа, со охрабрување на српскиот претседател Александар Вучиќ. Косовскиот премиер Албин Курти продолжи со гласањето, и покрај предупредувањата од САД и ЕУ дека тоа ќе ги влоши тензиите.

Насилното влегување на косовската полиција во зградите на општинската влада беше грешка и владата треба да им нареди на единиците да заминат, изјави американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховениер за новинарите во Приштина. Тој ги повтори неодамнешните критики на САД за политиката на Курти и го повика да ги прифати советите од САД како нивни главен сојузник.

Со оглед на тоа што етничките Албанци ја освоија функцијата во градовите во кои доминира српското население, во услови на излезност на гласачите од околу 3%, тие тензии излегоа од контрола минатата недела кога новоизбраните градоначалници почнаа да пристигнуваат во нивните канцеларии.

Во вторникот наутро, градоначалниците беа извикани од стотици локални српски демонстранти додека косовската полиција ги придружуваше до нивните канцеларии. Косовската влада ги отфрли барањата на Србите да ги повлечат функционерите од нивните позиции.

„Немаше добра опција за косовската влада овде, но обидот за инсталирање на нивните избрани локални функционери е подобра опција отколку откажување од Северот“, рече Ајдан Хехир, професор за меѓународни односи на Универзитетот во Вестминстер.