Студентите со ултиматум до Еди Рама: Имате рок ако не го испочитувате, ќе бидеме радикални

Илјадници студенти и ученици денес излегле на улица во повеќе албански градови протестирајќи поради зголемените високите школарини и лоши услови за учење и студирање.

Нив им се приклучиле и професорите, известуваат албанските електронски медиуми кои тврдат дека владата денеска со закани кон организаторите на протестите и дека ќе следт последици доколку не се тргнат од улиците.

https://twitter.com/BlendiSalaj/status/1070553796986716161

 Протестите во Тирана, како што се наведува, достигнале врв, на улиците илјадници млади кои, неможе да собере ниедна политичка опција.

https://twitter.com/ebispah/status/1070638394659749888

 Тие стојат пред Министерството за образование во знак против зголемување школарина. На владата и дале ултиматум денес до 16 часот да се намалат тие трошоци или во спротивно протестите ќе бидат радикализирани.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари