„Живо е во центарот на Белград. Продавниците се отворени, луѓето седат во кафулиња и ресторани и уживаат во првите сончеви денови. Ретко се гледаат маски, нема заклучување“, објави германската телевизија РТЛ за состојбата со епидемијата и вакцинацијата во Србија.

„Како да нема корона“, рече репортерот.

Макс Брендл, шеф на канцеларијата на Фондацијата Фридрих Еберт во Белград, изјави за РТЛ дека бројот на нови инфекции во Србија неодамна е многу поголем отколку во Германија.

„Но, сè уште можете да уживате во ракија од сливи и ќебапи надвор. Тука, само со мали ограничувања, тие се обидуваат да испратат сигнал дека пандемијата сè уште не е завршена“, рече Брендл.

„Имам впечаток дека државниот врв нема храброст да наметне дополнителни мерки поради отпорот на населението и легитимните и нелегитимни интересни групи. Од друга страна, може да се каже – не можеме да си дозволиме целосно затворање“, Брендл.

Како што пренесува РТЛ, Србија инвестирала во вакцината наместо да и помогне на економијата и да ги обештети претприемачите погодени од заклучувањето, пренесува Дојче веле.

Порталот на минхенскиот весник Меркур наведува дека Србија вакцинира побрзо од било кој во Европската унија, благодарение на кинеската вакцина која сè уште не е одобрена во ЕУ.

„Испораките во Источна Европа се дел од кинеската дипломатија. Кина ја продава вакцината во 27 земји и снабдува бесплатно уште 53 сиромашни земји“, пишува порталот.

Неодамна Би-Би-Си во својот текст ја пофали стратегијата за вакцинација на Србија.

„Српскиот премиер, школуван во Соединетите Држави, беше првиот европски лидер кој ја прими вакцината Фајзер / БиоНТех. Министерот за внатрешни работи Русофил го засука ракавот и ја прими вакцината Спутник В.

И министерот за здравство беше среќен што позираше додека примаше инекција на кинеската вакцина Синофарм. „Овие пози беа начин да се убеди скептичното српско население во безбедноста на вакцините, но тие исто така го илустрираа сеопфатниот пристап за набавки што го усвои Србија кога започна трката за вакцинирање луѓе на континентална Европа“, пишува Би-Би-Си.

Мерките за заштита од пандемијата во Србија се делумно заострени. Кризниот штаб на српската влада за борба против коронавирусот се откажа од намерата да се обиде да го запре ненадејниот скок на бројот на новоинфицирани, кој со денови е поголем од 3.000, со затворање на сите ресторани за пет денови, и препорачаа малку поблаги мерки.

На Владата и е препорачано да донесе одлука да се скрати работното време до 14 часот за време на викендите низ целата земја за сите трговски центри, ресторани и кафулиња кои, особено во зимските центри, се сметаат за клучни извори на инфекција.

Градските власти во Белград, кои бележат најголем процент на заразени лица на дневна основа, се спротивставија на затворањето на рестораните, тврдејќи дека нема да дозволат затворање на главниот град, бидејќи зимските центри не ги следат мерките, а кафулињата работат до пет наутро.

Веќе со недели, Србија бележи четирицифрена статистика на заразени на дневна основа, а последните денови зголемувањето на новите инфекции се припишува на враќање на илјадници луѓе од зимувањето, но и на неодговорноста на граѓаните.

Властите, со ангажирање на инспекции и комунална полициска и полициска помош, значително ги засилија контролите за усогласеност со епидемиолошките мерки.

Извор: Индекс.хр