Американскиот Стејт департмент ги пофали неуморните напори на специјалниот претставник на Европската унија, Мирослав Лајчак, во преговорите меѓу Косово и Србија, се наведува во одговорот на прашањето на Гласот на Америка (ВОА), во врска со изјавите на премиерот на Косово, Албин. Курти, во кои го обвини Лајчак за пристрасност и ставови против Косово, јави дописникот на МИА од Белград.

Курти рече дека испратил писма до големите западни земји за ова прашање, обвинувајќи го Лајчак за „искривување на процесот“, но портпаролот на Стејт департментот, во одговор за Гласот на Америка, ниту потврди, ниту демантираше дали писмото стигнало до Вашингтон.

-Ние остануваме тесно ангажирани со Косово, Србија и партнерите од ЕУ во дијалогот што го олеснува Европската унија. Им благодариме и ги препознаваме неуморните напори на специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак, рече портпаролот.

Тој изрази разочарување затоа што немаше напредок на средбата на 14 септември, додавајќи дека дијалогот што го овозможува ЕУ е единствениот пат за Косово и Србија и доаде дека очекува „двете земји сериозно да ги сфатат своите обврски од договорот за патот кон нормализација што го постигнаа претходно оваа година“.

-Времето истекува. Сакаме да видиме напредок во постоечките и претходните заложби засновани на дијалог (со помош на ЕУ) и Охридскиот договор, вклучително и формирање на Заедница на општини со српско мнозинство (ЗСО), рече портпаролот на Стејт департментот.

Според неговите зборови, Вашингтон е целосно обединет со земјите-партнери на Квинта во поддршката на процесот на дијалог.

Како што соопшти Косово онлајн, тој додаде дека САД ќе се консултираат и внатрешно со своите европски партнери за следните чекори.