Двајца српски државјани биле нападнати од непознати напаѓачи, 25-годишно момче и 26-годишна девојка, ноќта од петок кон сабота на сплитската плажа Овчице.

Како што дознава Слободна Далмација од полициската управа Сплит-Далмација, половина час по полноќ, била добиена дојава дека неколку лица физички нападнале двајца странски гости кои ги пронашле полицајците во Овчице, откако излегле на терен.

Според истиот извор, на момчето му била понудена медицинска помош, која тој ја одбил. Девојката немала видливи повреди.