Солун: Рос и Ципрас го отворија Меѓународниот саем, протестите се во тек

Американскиот министер за економија, Вилбур Рос и грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отворија Меѓународниот саем во Солун, каде што се најавени масовни протести против мерките на штедење. Протестит ги обезбедуваат повеќе од 4 000 полицајци.

Според „АП“, Рос и Цирпас отвориле рецесивен саем во Грција, чија влада инсистира на странски инвестиции, но се соочува со големи протести по неколкугодишни опаѓања на животниот стандард.

Ципрас на Меѓународниот саем ќе има средби со делегација на американски бизнисмени кои се предводени од министерот Вилбур Рос.

 

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари