Смртта на четворица руски туристи во хотел во градот Керет во Албанија се испитува како убиство, пишува „Albanian Daily News“

Група истражители што го водеа случајот одлучија дека станува збор за убиство, иако се уште не ја завршила истрагата, пишува албанскиот портал.

Четворица членови на руското семејство беа пронајдени мртви во петокот во Спа центарот на хотелот, кога еден вработен отиде да ја земе нивната наредба.

Сергеј Буренков (60) и неговата сопруга Наталија Буренкова (58) од Москва беа на одмор со својата ќерка Катја (31) и нејзиниот партнер Никита Белусов (37).

Важен доказ е сведочењето на работник кој го исчисти базенот во петокот наутро за да го подготви за туристите. Нивните безживотни тела биле пронајдени во сауната во хотелот, а се претпоставува дека причината за смртта била задушување. Полицијата исто така истражува дали имало дефект во системот за вентилација.