ЕМСЦ соопшти дека земјотресот се случил на 78 километри од островот Родос. Додаваат дека нема опасност од цунами.

Институтот со седиште во Атина објави дека земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погодил областа источно од грчкиот остров Родос. Земјотресот се случил во 14 часот и 37 минути по локално време. Засега нема информации за материјална штета и жртви.

„Седев во градината и почувствував тресење и слушнав/почувствував длабок татнеж. Чувствував како кружно движење, но тешко е да се каже со сигурност. Траеше можеби 7-8 секунди со помало тресење веднаш потоа. Најсилниот тресење што сум го почувствувал за 9 години откако живеам овде“, напишал еден корисник на страницата EMSC.