Серија земјотреси почувствувани во Албанија

Денеска, во Албанија се почувствувани повеќе земјотреси.

Албанските медиуми, кои се повикуваат на податоци од Средоземниот европски сеизмички центар, јавија дека најсилниот земјотрес бил во 15.05 часот и е почуствуван во средна Албанија, а особено во Тирана. Јачината на земјотресот била 4,5 степени, а епицентарот е регистриран 30 километри југозападно од Тирана, на длабочина од 5 километри под површината на земјата.

Земјотресот бил почуствуван и во Драч и Каваја, а засега нема информации за повредени.

Од 4 јули досега регистрирани се неколку стотици земјотреси, а најсилниот беше на 4 јули кога беа измерени 5,1 степени според Рихтер.

К. М.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари