Рамуш Харадинај прозборе на литературен Српски, само Али Ахмети остана без Македонски

Во ексклузивното издание на емисијата "Ќирилица", гостин на авторот и водител Миомир Мариќ му беше косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Тој во оваа емисија зборува за формирање на Заедница на српски општини, за војната, но и за многу други теми.

Така Миомир Мариќ водител на емисијата "испука" помалку шеговито прашање:

"Како тоа дрогата секаде предизвикува зависност, само на Косово независност".

Харадинај на тоа му одговорил:

"Овде нема дрога, само пченка и грав. Овде дрога не расте" – одговорил Харадинај.

- Зар и во кабинетот немате?

- Незнам, одете сами па видете дали има. Овде се живее тешко. Да ви кажам нешто, Србите кога работат во Швајцарија, тие живеат како Швајцарци. Но Албанецот не. Како мала заедница. Скоро сите пари месечно одат кај главата на семејството, па тој ги распоредува. Не ги троши парите таму туку купува одве имање и куќа за после педесет години да каже еве што сум спечалил.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека Косово нема надворешна политика и "припаѓа на клубот што ја води Америка".

"Ние сме дел од Европа и работиме заедно со Брисел и Берлин. Меѓутоа, кога станува збор за надворешна политика, ние сме дел од водечките земји предводени од Америка. Нам не ни е проблем да го признаеме тоа, немаме ни време да занимаваме со проблемите во светот - изјави во интервју Харадинај за Хапи телевизија.

Тој, исто така, вели дека тој бил дел од тимот на Косово што го поддржаа договорот за Брисел, но тврди дека ЗСО може да се формира само врз основа на Уставот на Косово. Претходно, се вели, неопходно е да се утврди "каков вид на ЗСО е збор, не само кога ќе биде формиран".

Изјавата дека Србите стравуваат дека ЗСО ќе се формира така што ќе е под целосна контрола на Приштина, Харадинај рече:

Не мора да се нарекува страв, Косово постои и извор на нашето постоење е уставот, сите работат тука.".

Тој, исто така, вели дека иако Србија не го признава Косово, постојат две позиции "како што гледаме, две вистини".

"Реалноста е дека Косово постои", рече Харадинај.

 

 Рамуш Харадинај доаѓа во Македонија, се приближува ли слободата на Кумановската група?

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај и министерот за животна средина Албена Решитај доаѓаат во посета на Македонија. Според мeдиумот на албански јазик, Лајм, министерката Решитај остварила средба со министерот за животна средина, Садула Дураку. Додека пак премиерот Рамуш Харадинај, утре ќе се сретне со неговиот македонски колега, Зоран Заев.

Неговото доаѓање ја враќа надежта кај членовите на семејствата на Кумановската група, од кои повеќето се осудени на доживотен затвор. Премиерот Харадинај им ветил на нивните семејства дека максимално ќе се ангажира, правдата да дојде на место во однос на членовите на оваа група, пишува Газета Лајм.

 

Рамуш Харадинај најави слобода за терористите од Диво Насеље! (ноември2017)

Доаѓањето во Скопје на Харадинај, го зголеми оптимизмот и кај одбраната на членовите на групата, кои се надеваат дека ова е сигнал дека ќе се подобри неправда што, според нив, им се направи во "монтираниот случај Диво Насеље".

Неколку стотина Албанци протестираа во Приштина негодувајќи поради одлуката на Македонскиот суд, кој осуди седумина терористи од Косово на доживотна казна затвор поради терористичкиот напад во Куманово во 2015.година, пренесува РТС.

Се наведува дека протестот е завршен откако насобраните пред владината зграда се обратил косовскиот премиер Рамуш Харадинај, повторувајќи го ставот дека за пресудата треба да се изјасни и „меѓународна истрага".

РТС наведува дека во разговорот со членовите на семејствата на осудените и другите насобрани Албанци, Харадинај рекол дека се надева дека одлуката на правосудните органи во Македонија може да се промени во иднина.

„Лесно е да се зборува, но кога тие се таму, мораме да бидеме внимателни", рекол Харадинај и разговорот со членоите на семејствата на осудените го продолжил во Владата.

Протестот започнал во центарот на Приштина, а продолжил пред македонската амбасада.

[

Поврзани

Најнови вести

Коментари