На  средбата со францускиот колега, Емануел Макрон во Стразбур, Радев порачал дека очекува  kонкретни и неповратни резултати во дијалогот со Mакедонија, со што ќе се гарантираат европски вредности во почитувањето на човековите права, запирање на говорот на омраза и заштита на бугарското културно и историско наследство, соопштија од кабинетот на Радев. Слични пораки, тој упатил и претходно на средбата со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер во Стразбур.

 Радев истакнал дека земјава треба да покаже европска зрелост и почитување на вредностите на Унијата со преземање конкретни активности за запирање на јазикот на омразата кон Бугарија во учебниците по историја, државните и научните институции.