На првиот ден од претседателството на Словенија со Советот на Европската унија, словенечкиот премиер Јанез Јанша предизвика скандал критикувајќи ги социјалдемократите на работниот состанок со Европската комисија во Брдо кај Крањ.

За време на состанокот со Европската комисија, словенечкиот премиер изненадно и надвор од контекст покажа фотографија на неколку судии и политичари обележани со буквите „С & Д“ (социјалисти и демократи) како што се нарекуваат социјалдемократите во Европскиот парламент.

Словенечката социјалдемократска политичарка и член на Европскиот парламент Тања Фајон исто така беше на фотографијата.

Според австрискиот конзервативен дневен весник „Дие Пресе“, фотографијата, повикувајќи се на два различни извори во Комисијата и австриската делегација, требала да послужи како илустрација за тврдењето на Јанша дека словенечкото судство е под влијание на „поранешни комунистички судии“ и затоа не е независно.

После тоа, холандскиот социјалдемократски политичар и потпретседател на Европската комисија, Франс Тимерманс, одби да биде на фотографијата каде е и Јанша.

„Едноставно, не можев да бидам на фотографијата со премиерот Јанша по неговиот неприфатлив напад и клевета на двајца судии и двајца европарламентарци од социјалдемократите“, рече Тимерманс коментирајќи го случајот за германскиот весник „Зидојче цајтунг“.

Тој рече дека независноста на судството и почитувањето на избраните претставници е основа на владеењето на правото, без кое ЕУ не може да функционира.

„Не смееме да се откажуваме од јавно укажување на оние што ги напаѓаат овие принципи“, рече Тимерманс.

Претседателот на словенечкиот парламентарен комитет за контрола на разузнавањето, Матјаз Немац, објави контроверзна фотографија на Твитер на која се гледа како двајца судии, Матјаз Сток и Славко Газивода, се дружат со социјалдемократските политичари Тања Фајон и Милан Брглез на едно патување во близина на Марибор.

Претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на заедничката прес-конференција рече дека политичкиот дијалог бара почитување на сите демократски политички партии, додавајќи дека судиите „исто така имаат право на сопственото минато“.

Во четвртокот, Фон дер Лајен ја повика словенечката влада да назначи делегирани обвинители во Европското јавно обвинителство (ЕППО) што е можно поскоро.

Незадоволен од начинот на избор на словенечкиот кадар во европските тела, словенечкиот премиер Јанез Јанша во мај ја објави можноста за повторување на повикот за назначување на двајца делегирани обвинители од Словенија во Европското јавно обвинителство (ЕПП), за што организацијата на словенечките обвинители смета дека е неоправдано.

Пред неколку месеци, Обвинителскиот совет ги предложи обвинителите Матеј Остир и Тања Франк Елер за овие позиции, според сегашната законска процедура, но словенечката влада не ги стави на дневен ред поради незадоволството на премиерот од постапката на избор при  што владата само утврдува дека постапката е завршена, а потоа ги проследува имињата понатаму.