Средбата меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, започна околу 10:30 часот.

Средбата започна во палатата Вахдетин, официјалната резиденција на турскиот претседател во Истанбул.

Претседателите на Србија и Турција се сретнаа во Палатата Вахдетин, а за време на работниот појадок, двајцата претседатели ќе разговараат за билатералните односи, економската соработка и односите во регионот, а една од темите ќе бидат новите турски инвеститори во Србија, подобрување и понатамошно зајакнување билатералната и економската соработка меѓу Србија и Турција, како и регионални и меѓународни прашања.

– Појадок и приватен разговор со поглед на Босфор – напиша претседателот Вучиќ на својот Инстаграм профил.

Како што рече Вучиќ синоќа, по пристигнувањето во Истанбул, граѓаните на Србија ќе можат да ги видат резултатите од оваа посета за неколку месеци и во наредните години, посочувајќи дека тие инвестиции што доаѓаат од Турција се важни затоа што доаѓаат во приградските населби и помали области.

Еден од проектите за кои ќе разговараат двајцата претседатели е изградбата на автопатот Белград -Сараево, а се очекуваат разговори на тема односите во регионот – ситуацијата во БиХ, продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Претседателите Вучиќ и Ердоган досега се сретнаа повеќе од десет пати.

Вучиќ и Ердоган последен пат се сретнаа во септември минатата година во Истанбул, а потоа претседателот на Србија посочи дека е многу важно Србија да има добра комуникација со Турција.

Ердоган беше во официјална посета на Србија во 2017 и 2019 година, кога, како што изјави тогаш, постави нова цел со претседателот Вучиќ за трговска размена, што значи размена од две милијарди долари на краток рок и пет милијарди во на долг рок.

По средбата, претседателот на Србија ќе даде изјави за српските медиуми.