Премиерката прв пат отворено за својата девојка: Милица ја знае моето семејство – еве каква е всушност убавата докторка

- И пред да влезам во владата, моето семејство и пријатели знаеја каква е мојата сексуална ориентација, се разбира, ја знаеа и мојата партнерка. Бев свесна дека ова ќе биде дел од мојата биографија, ако можам да го наречам така, што ќе биде од интерес за јавноста во Србија, вели српската премиерка Ана Брнабиќ.

Во интервјуто за магазинот "Понос" од Белград, премиерката зборуваше за сексуална ориентација, но и за дискриминацијата за која вели дека се соочува секојдневно. Има поддршка од најблиските, но таа, исто така, се надева дека приказните ќе престанат да бидат табу тема од поделби на "геј" и "стрејт".

Таа вели дека не и пречело тоа што, кога ја прифатила работа во владата на Србија, прво како министер и потоа како премиер, нејзината сексуална ориентација да биде нешто за што луѓето ќе се "фатат".

- Не ми пречи, бидејќи мислев дека Србија се менува и дека ќе научи да прифати разновидност. Се надевав дека ова ќе им помогне на некои други луѓе да се чувствуваат поудобно во нивната кожа, да си дозволат храбро да ги живеат своите животи. Мора да се признае, тоа бешее предизвик на почетокот, бидејќи се зборуваше многу повеќе за мојата сексуална од мојата професионална биографија и компетенции кои се уште се релевантни и заради кои тогашниот премиер ме покани да работам - рече таа.

Навреди од оние од кои не очекував

Таа исто така рече дека е изненадена од реакциите, и дека сè е брзо прифатено.

- Беше изненадувачки за мене дека мнозинството граѓани, дури и оние постарите и традиционалните, го прифатија брзо и го ставија "ад акта". Секогаш кога патувам во Србија, луѓето ми посакуваат добредојде без никакви репресалии или навреди - вели Брнабиќ.
Сепак, таа вели дека навредите и заканите дошле токму онаму каде што не ги очекувала, односно од т.н. демократски и европски елити.

- Јас не очекував и навистина ме шокираше што т.н. "демократски" и "европска" елита се тие од кои ги добивам најголемите навреди и несоодветни коментари, меѓу кои секако се истакнува титулата "хомопремиерка" или прашања од типот "дали за геј премиерка има специјален третман на робија или исто како и за сите други." И овие коментари дојдоа од луѓе кои во минатото изгледаа како исклучително либерални, но вистинската вистина очигледно е многу поинаква - вели таа.

Таа, исто така, вели дека иако била премиерка, е дискриминирана токму поради својата сексуална ориентација. Таа исто така, вели дека дел од пратениците кои го сочинуваат владејачкото мнозинство не гласале за владината програма, која е претставена во Собранието, како и за нејзиниот тим, а тоа е "само поради нејзината сексуална ориентација".

- Јас сум многу благодарна и имам огромна почит за СНС и сите нивни пратеници кои, без сомнение, и покрај некои од нивните лични недоразбирања и вредности, ги ставија настрана и ми дадоа шанса. Имавме и конфликт на мислења во владата. Јас го почитувам тоа, и тој вид на работа треба да се расправа за тоа како да се направи промена на општеството, или во случај на еден тим не треба да биде дебата надвор во јавност, туку внатре - рече таа.
Премиерката, исто така, наведува дека страда од дискриминација од политички противници. Вели дека употребуваат тешки имиња за неа од хомопремиерка, до тоа дали да ми се обраќаат со г-дин или г-ѓа, брате или дечко, Пантелија,Султана ...".

- Но, добро. Мојата надеж е дека "ќе се избориме" полека да нема разлика во една личност, во нејзините човечки квалитети, или маани, дека сите ние сме во оваа смисла исти и еднакви, без оглед на тоа дали некој е "стрејт" или ЛГБТ, на крајот ќе престане да биде табу тема и премногу грубата острица ќе отапи - вели таа.

Таа, исто така, вели дека секогаш ја има поддршката од најблиските, но многумина не се во таа ситуација.

- Немам дилеми дека мојата сексуална ориентација не треба да биде скриена, се додека сум јавна личност. Благодарна сум на мојата партнерка дека таа се согласи да ме придружува, иако никогаш не сакаше да биде јавна личност - вели Брнабиќ.
- И по природа таа е повлечена и не сака да ги објавува своите лични работи јавно. Таквата поддршка што секогаш ја имав во мојот живот прави голема разлика.

Кога станува збор за совет, таа објаснува дека да се биде "геј" или "стрејт" не е прашање на избор ", туку едноставно кој си".

- Како да сте родени бел или црн, не е прашање на избор - вели таа.

Прајд - денот кога ја победивме омразата

Парада на гордоста, која се одржува секоја година во Белград, за неа е денот "кога ќе покажеме дека сме ја надминале омразата, и кога ќе се покаже дека секој има право да се шета низ градот, земјата, како и правото да живеат како што сакаат, без да ги загрозуваат другите сограѓани ".

Поврзани

Најнови вести

Коментари