Бугарскиот претседател Румен Радев повторно го назначи актуелниот премиер Стефан Јанев да раководи со привремената администрација до формирањето на нова влада, објави во четвртокот официјалниот државен весник.

Најсиромашната земја -членка на ЕУ ќе ги одржи своите трети парламентарни избори оваа година на 14 ноември, откако не успеа да формира влада по изборите во април и јули.

Радев, кој се кандидира за реизбор на претседателските избори, исто така закажани за 14 ноември, го распушти парламентот и повторно ги назначи повеќето привремени министри кои стапија на должност во мај по речиси деценија политичка доминација од поранешниот премиер на десниот центар Бојко Борисов.