logo
logo
logo

Поведена е иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Vecer | 23.09.2022

Поведена е иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Иницијативата доаѓаоткако тој го одбил нивниот предлог мандатот за формирање влада да му се додели на лидерот на Демос, пратеникот Миодраг Лекиќ.

Во иницијативата потпишана од 41 претставник на трите коалиции кои ги победија Ѓукановиќ и неговата Демократска партија на социјалистите (ДПС) на изборите во август 2020 година, се наведува дека тој го прекршил Уставот на таа земја затоа што не му дал мандат на лидерот на Демос, Лекиќ, „за што беше договорено парламентарното мнозинство да добие поддршка од 41 претставник за да биде мандатар за состав на новата влада“.

Зад иницијативата за смена на Ѓукановиќ застанаа претставниците на просрпскиот Демократски фронт, Обединетата реформска акција на техничкиот премиер Дритан Абазовиќ и демократите на поранешниот претседател на Собранието, Алекса Бечиќ.

Претходно, Ѓукановиќ, отфрлајќи го предлогот за мандат, што го образложи со формално отсуство на доволен број потписи, покрена иницијатива за скратување на мандатот на црногорскиот парламент и распишување предвремени избори. Неговата иницијатива треба и формално да биде потврдена од претставниците во парламентот, каде што коалицијата околу Демократската партија на социјалистите на Ѓукановиќ нема мнозинство.

Евентуалното распуштање на црногорскиот парламент би довело до вонредни парламентарни избори, кои не би можеле да се одржат бидејќи црногорските претставници не можеле да се договорат за избор на судии на Уставниот суд.

Тој суд во моментов е блокиран бидејќи има само тројца од седумте судии, па не би можел да одлучува за евентуални жалби по изборите. Од истата причина под знак прашалник е и одржувањето на локалните избори во 14 општини закажани за 23 октомври.

На парламентарните избори во 2020 година, тесно мнозинство во Црна Гора освои коалицијата предводена од просрпскиот Демократски фронт, близок до СПЦ, потоа коалицијата на демократите и, како противтежа, партијата УРА на Дритан Абазовиќ. Тогаш се формираше експертска влада на чело со Здравко Кривокапиќ, а единствен потпретседател и политичар во неа беше Абазовиќ.

По година и половина, Абазовиќ ја откажа поддршката за таа влада и формираше нова со помош на ДПС на Ѓукановиќ, која траеше нешто повеќе од три месеци.

На таа влада, на иницијатива на ДПС на Ѓукановиќ, ѝ беше изгласана недоверба откако потпиша основен договор со СПЦ, кој го регулира и враќањето на имотот на црквата, што беше оспорено со аргументи за доделување на црногорските културни и историско наследство на Српската православна црква.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk