Иако организаторите повикаа на мирен протест, вистински хаос избувна на улиците воЉубљана во средата вечерта за време на протестот против мерките за корона. Дел од демонстрантите запалија бакљи и почнаа да ги фрлаат кон зградата на парламентот, додека други пукаа кон полицајците со разни предмети.

Според полициските проценки, на плоштадот Република се собраа околу 8.000 луѓе. Малку по 20 часот, полицијата фрлаше солзавец кон демонстрантите за да се оддалечат од зградата на парламентот, но подоцна некои се вратија и почнаа да фрлаат со пиротехнички средства. Полицијата одговори со водени топови.