Откако ЕУ постојано повторува дека дијалогот во Брисел е единствениот начин за решавање на актуелната криза на Косово и сите други отворени прашања, европскиот министер за надворешни работи Џозеф Борел изјави дека во наредните денови ќе разговара за ситуацијата во северно Косово и слободата на движење.

Главните преговарачи на Белград и Приштина ќе разговараат со Брисел.

– И двајцата главни преговарачи кои доаѓаат во Брисел во наредните денови се првиот позитивен чекор. Од клучно значење е тие да дојдат со мандат да разговараат за понатамошниот пат и да најдат одржливи решенија што се во интерес на граѓаните – се наведува во писмената изјава на Борел.

И Соединетите држави се активно вклучени во проблемот со решавање на косовското прашање по долга пауза, но сега ги чекаат некои нови околности на Западен Балкан.

Портпаролот на американската амбасада во Приштина ексклузивно за Газета експрес потврди дека оваа недела во Брисел ќе се одржи состанок на претставници на Косово и Србија, на кој ќе присуствува и американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Овој состанок во Брисел доаѓа по ситуацијата на северот на Косово, по воспоставувањето на реципроцитет на регистарски таблички.

„Задоволни сме што Србија и Косово ќе испратат претставници во Брисел оваа недела и ќе ги охрабрат двете страни отворено, сериозно и брзо. Заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија Габриел Ескобар ќе отпатува оваа недела во Брисел за да учествува во овие дискусии“, изјави за Газета експрес, портпарол на Амбасадата на САД во Приштина.

Габриел Ескобар, заменик -помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и нов пратеник на Стејт департментот за Западен Балкан, најави дека проблемот со Косово може да се реши во првиот мандат на претседателот Бајден.

Тој, исто така, ќе отпатува за Брисел оваа недела за да разговара за актуелната ситуација на Косово со европските партнери.

Gabriel Escobar
Габриел Ескобар

Бошко Јакшиќ, експерт за надворешна политика, смета дека новите американски акции, по речиси една година молчење на темата Косово, не се изненадувачки или задоцнети. Тој смета дека на администрацијата на Бајден и требало време да се консолидира.

– Се очекува дека Западен Балкан и Косово нема да бидат приоритетни теми со кои Бајден ќе се занимава. Таа задача прво им беше препуштена на дипломатите и експертите, а сега дојде време за ангажман на неговата администрација. Ништо невообичаено. Ниту актуелната криза на северот на Косово не предизвика реакција, бидејќи назначувањето на Ескобар, како човек од кој се очекува да биде поенергичен, беше објавено уште пред да избие кризата. Ескобар беше првата објава дека Американците го засилуваат својот ангажман – рече Јакшиќ.

Поентата на долг процес

Америка не сака да биде исклучена од процесот на решавање на косовскиот конфликт и со ова повторува дека е „внатре“ и, како што додава Јакшиќ, останува да видиме дали Американците ќе имаат некои нови идеи и планови како имаше  Ричард Гренел.

Западен Балкан е премногу мал за Бајден да покаже колку е голем во однос на Доналд Трамп, па според Јакшиќ, пресметката на надворешните политики на сегашната и поранешната администрација не е поврзана со овој регион, туку со Русија, Кина и Европската унија.

– Сегашната криза на северот на Косово ќе биде решена со текот на времето. Еруптираше нагло, еруптивно, но како земјотрес кога удира на земјата, сведоци сме токму на тој процес. Имаме апели од сите страни за воздржаност и двете страни се охрабруваат со сопствена реторика, која е неопходна и за Вучиќ и за Курти во нивните предизборни активности. Но, кризата нема да ескалира до нешто посериозно, од што се плашиме – продолжува Јакшиќ.

Логично е архитектите што го отворија патот за такво решение на спојката Косово по бомбардирањето во 1999 година, конечно да стават крај на тој процес, смета политичкиот аналитичар Цвијетин Миливојевиќ.

Како што вели, станува збор за американска и руска администрација на поранешниот претседател Борис Елцин, кој го регулираше Кумановскиот договор и Резолуцијата 1244.

– Треба да го поздравиме фактот дека Американците повторно се вклучуваат. Од друга страна, доаѓањето на рускиот амбасадор на границата со Косово не е само симболичен гест, тоа е и порака дека оваа друга сила треба да биде вклучена во разговорите. Јасно е дека на крајот конечната одлука ќе ја донесат тие две сили и дека ниту еден Лајчак нема да одлучи за тоа. Но, постои и меѓународно право, ќе ве потсетам, во преамбулата на Резолуцијата 1244 пишува дека Косово е дел од Југославија (сега Србија), но дека обврска на Белград е да ја повлече војската, полицијата и да обезбеди суштинска автономија за Косово – рече Миливојевиќ.

Лоша порака до сојузниците

Фактот дека се што се случи во меѓувреме зад сцената на Советот за безбедност додава уште еден втор дел од приказната, но и грешките што српските власти ги направија со преместувањето на арбитражата од ОН во ЕУ.

Но, Советот за безбедност никогаш не се откажа од тоа да биде последното средство за да го даде последниот збор. Миливојевиќ додава дека на ЕУ и е даден мандат да посредува во преговорите, а не да дава решение, но тие преговори сега се на место.

– Администрацијата на Бајден, како и претходната на Обама, а делумно и на Трамп, веруваа дека прашањето за Западен Балкан го реши независно Косово, кое беше признато од повеќето водечки земји во НАТО. Се испостави дека тоа не е така. Во новите услови, Американците сега се обидуваат да го решат ова прашање што е можно поблиску до нивните желби. Делумното повлекување од Западен Балкан за време на Трамп се покажа како лоша порака до сојузниците во Европа и НАТО. Други сили го искористија тоа време и нивното влијание, како што се Русија и Турција, кои сега создаваат нова ситуација на теренот – рече Миливојевиќ.

Бајден сега се фокусира на Авганистан и евакуацијата на бегалците од таа земја, но како што предвидува Миливојевиќ, негово поголемо присуство на Западен Балкан треба да се очекува во вториот дел од мандатот, кога веќе се планираат следните избори.

„Администрацијата на Бајден нема да се занимава особено со договорот од Вашингтон, исто како што и Трамп не би го направил доколку тој останеше“, заклучува аналитичарот.