Откажана посетата на Вучиќ на Дреница, Харадинај проценил дека не е безбедно

Безбедноста на граѓаните според косовскиот премиер Рамуш Харадинај е на прво место. Тој претпладнево објави дека ја повлекол дозволата дадена на српскиот претседател Алекдандар Вучиќ за посета на регионот Дреница.

Оваа одлука на Харадинај следи откако неколку стотици ветерани на Ослободителната војка на Косово и други жители од овој регион, го блокираа патот од каде што требаше да помине српскиот претседател Александар Вучиќ. за да го посети селото Бање, населено со Срби.

Освен блокадите се слушале и истрели од огнено оружје.

 

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари