Кинезите се степале по кратка расправија, а тепачката ја снимила надзорната камера. На видеото се гледа како мажите се удираат со палки и дека еден од нив се здобил со тешки физички повреди.

Основното јавно обвинителство Бор делото го оквалификувало како насилно однесување. Навеле дека кинески државјанин, освен за насилничко однесување, е осомничен и за кривично дело обид за изнуда.

Судот на Кинезот, осомничен за изнуда, му изрекол мерка домашен притвор од една година, по што ќе биде депортиран од Србија, пишува Istmedia.rs.

Останатите седум Кинези по тепачката веднаш биле протерани од земјата.