Осумнаесетгодишниот син на српскиот политичар од Косово, Ненад Рашиќ, бил претепан вчера во дворот на средното училиште во Лапље Село во близина на Грачаница, откако завршил со часовите и го напуштил училиштето, потврди Рашиќ.

Никола Рашиќ, син на Ненад Рашиќ, бил претепан од неколку лица.

„Тој беше претепан, здравствената состојба на момчето е добра“, изјави Рашиќ за медиумите во Приштина, пренесува „Косово онлајн“.

Косовската полиција соопшти дека привела осум лица како осомничени, од кои едно е малолетничко.

„Продолжуваме да работиме на расветлување на околностите и мотивите на инцидентот“, соопшти косовската полиција.

Младиот човек моментално е во болница, потврди и косовската полиција.

Во изјава за приштинските медиуми, Ненад Рашиќ изјави дека неговиот син бил претепан со метални предмети и дека се здобил со сериозни повреди на лицето и главата и дека му се скршени забите, пренесува „Коссев“.

„Прифатив дека морам да ја платам цената на идеологијата што ја претставувам, но навистина не очекував мојот син да плати толку неприродна цена“, рече Рашиќ.


Канцеларијата за Косово и Метохија го осуди нападот и „изразува длабока загриженост во врска со физичкиот напад врз Никола Рашиќ, син на Ненад Рашиќ“.

 

„Канцеларијата бара од припадниците на косовската полиција да ги откријат и гонат сторителите на овој чин на насилство без одлагање и двоумење. Ова е единствениот начин да се обезбеди безбедност за припадниците на српското и неалбанското население во Косово и Метохија и да се испрати потребната порака за нулта толеранција кон каква било форма на насилство “, се вели во нивната писмена реакција.

Тие предупредуваат дека овој случај не смее да остане „само еден во низата нерешени инциденти на Косово и Метохија, особено затоа што едно дете беше мета на немирите“.

Се огласи и лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој го осуди нападот и апелираше до полицијата и обвинителството да го решат случајот.

„Се чини дека ова разбојништво против Никола Рашиќ е организирано и има врска со неговиот родител, кој не беше скршен или не потклекна на притисоците и заканите од Србија. Веројатно, затоа што не можеа да го заплашат Ненад Рашиќ, тие го претепаа неговиот син Никола“, рече тој во пораката, додавајќи дека „новата влада“ ќе работи на тоа да „сите граѓани на Косово, без оглед на националноста, живеат безбедно“.

Српската листа навела дека „борбите и повредите што ги претрпел Никола Рашиќ во борбата немаат никаква врска со политиката и Српската листа, без разлика колку Албин Курти и Ненад Рашиќ се обидоа да се претстават на тој начин“.

„За волја на вистината, сите граѓани, но и заради одговорите на оние кои сакаат да внесат немири меѓу Србите во Косово и Метохија со невистини, сакаме да ја информираме јавноста дека Никола Рашиќ бил повреден во борба за која била договорена и организиран помеѓу две групи момци. Никола Рашиќ беше меѓу членовите на една од тие групи “, се вели во соопштението.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, рече дека „синхронизираните и насочени обиди од Приштина да го претстави нападот во кој беше повреден Никола Рашиќ како своевидна наводна политичка пресметка со неговиот татко Ненад Рашиќ, се најчестите спинови и злоупотреба на деца во политички цели “.