По трагедијата во Цетиње, од Клиничкиот центар соопштија дека во таа установа има четворица пациенти. Тројца се на интензивна нега, а еден е во животна опасност.

Двајца пациенти во болницата во Цетиње се надвор од животна опасност.

Еден од ранетите пациенти, хоспитализиран во КЦЦГ, во моментов е стабилен, надвор од животна опасност и е сместен на Клиниката за неврохирургија.

„Вториот пациент по приемот е хируршки третиран, има повреди на мозочните структури и коскените структури на главата и градниот кош, животот му е загрозен и се наоѓа на Централното одделение за интензивна нега“, велат од КГК.

Третиот пациент има повреда на абдоминалните органи, главно на црниот дроб, хируршки е третиран и понатамошна интензивна терапија и мониторинг, кој исто така е сместен на одделението за интензивна нега.

„Четвртиот пациент има повреди на вратот и градниот кош, отворена скршеница на десната надлактица, исто така е хируршки третиран и се уште има потреба од лекување на одделението за интензивна нега“, соопштија од Клиничкиот центар.

Директорот на болницата во Цетиње, Иван Ивановиќ, за ТВЦГ изјави дека во таа болница се хоспитализирани две лица – маж и жена, откако се повредени во вчерашната трагедија, во стабилна општа состојба.

Тие се надвор од животна опасност“, изјавил Ивановиќ, а пренесува порталот РТЦГ.

„За жал, меѓу нив имаше две лица за кои беше прогласена смрт при приемот. Тројца пациенти се пренесени во КЦЦГ“, додаде Ивановиќ.

Очевидец на масакрот

„Испука над сто куршуми. Еден час пукаше со карабината. Човекот има 4 деца и му пукна филмот. Чесен тип од чесно семејство“, изјави очевидец на социјалните мрежи.

Тој додаде дека причината за нападот е „фрлање магија“ дома и дека напаѓачот „полудел“ поради тоа и дека тој не измислил, туку дека е вистина. Според неговите изјави, тој е од Цетиње, чесен тип од чесна куќа.

Ѓукановиќ: Длабоко сум потресен

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, изрази сочувство до семејствата на жртвите во трагедијата што се случи во Цетиње и изјави дека општеството мора да се солидаризира со нив.

„Длабоко сум потресен од веста за страшната трагедија во Цетиње. Изразувам искрено сочувство до семејствата кои ги загубија своите најблиски. Сите ние како општество мораме да бидеме солидарни со нив во овие тешки моменти“, рече Ѓукановиќ на Твитер. .

Ѓукановиќ рече дека ова е невидена трагедија која ја погодува цела Црна Гора и на повредените им посака брзо закрепнување.

Одложена посета на патријархот Порфириј

Посетата на српскиот патријарх Порфириј на Херцег Нови, планирана за 14 и 15 август, е одложена поради тридневна жалост во Црна Гора поради трагедијата во Цетиње и сочувство за ужалените, соопшти денеска црногорската и приморската митрополија.

Како што е наведено, посетата се одложува за 29 и 30 август, а за деталите јавноста ќе биде навремено информирана.

Порфириј требаше да престојува во Херцег Нови на 14 и 15 август по повод 650-годишнината од основањето на градот и градската слава – пренесувањето на моштите на Свети Архангел Стефан. Тоа требаше да биде прва посета на српскиот патријарх на Херцег Нови по 43 години. Во Црна Гора денеска почна тридневна жалост поради маките на граѓаните во Цетиње, каде во престрелка загинаа 11 лица, меѓу кои и напаѓачот.