Нишлијката Биљана ја крена Србија на нозе: Разводот го прослави во кафеана во венчаница, декорот – лудило, а одеднаш настана молк (ФОТО)

Со прославата насловена како "Траума" Биљана Рупар од Ниш одбележа развод на бракот, 35-тиот роденден и дека за шест месеци таа ќе стане мајка.

Особено за оваа пригода, познатата кафеана Ника била украсена со црна и златна боја. Чаршавите беа црни, со црни свеќници и црни садови на кои "Траума" беше насликана со злато. Гости беа поканети со покан во црно со насликан череп, пишува Јумедиа.

Славеничката беше во модерна бела венчаница, и наместо бидермаер од цвеќиња имаше бидермаер со киндерјајца. Сите гости, освен деверушата, беа облечени во црно, а црни бои беа подароци и цвеќиња што ги доби. До свечената сала, Рупар дојде на црвен килим, но со погласни овенати рози.

Архитект по професија и сопственик на успешен салон за убавина, Рупар изјави дека таа сака прослави и дека за нејзините родендени секогаш има многу луѓе, па затоа, исто така, сакаше да го прослави разводот.

- Мојот пријател ми испрати слика од една дама од Јагодина пред пет или шест месеци, која прославуваше развод. Реков, ако некогаш се разведувам, ќе биде вака, само многу подобро. Во тој момент не планирав развод, но бидејќи тоа го сторив, решив да го прославам", рече Рупар.

Таа одлучи да носи бела венчаница да го прослави разводот бидејќи на свадбата имала три венчаници – беж, сина и црна боја. Вели дека со нејзиниот сопруг, се развеле спогодбено и останале во одлична врска.

"Разводот не е добар, но мојата порака до сите оние на кои ќе им се случи е да не бидат очајни и кукавици. Никогаш не знаеш зошто е добро", рече Рупар.

Вели дека таа и нејзиниот поранешен сопруг се обидувале да добијат дете четири години, но не успеале и покрај третманот.

"Останав бремена еден и пол месец по разводот. Решив да го задржам бебето и да бидам самохрана мајка. Сега сум три месеци бремена и чекам момче и ќе се вика Гвозден", рече Рупар.

Како што посочи Рупар, сите кои ја знаат неа не беа ни малку изненадени што слави развод, бидејќи тие знаат дека таа секогаш била чудна и ексцентрична, но најверојатно ќе паднат во несвест кога на крајот на прославата, преку видео бим ќе дознаат дека е бремена.
Мајката на славеничката, Билјана Рупар, рече дека не била за тоа нејзината ќерка да го прослави разводот, но таа не сакала да ѝ се спротивстави.

"Отсекогаш сме ја воспитувале да донесува одлуки самостојно, бидејќи се работи за нејзиниот живот. Така беше, кога одлучи да отвори салон за убавина како студент по архитектура, така што беше кога се омажи, така е и сега", рече Билјана Рупар.

Прославата во познатата кафана во Ниш траела до длабоко во ноќта, а гостите беа забавувани од познати музичари. Малку пред полноќ, деверушите ја фатија долгата венчаница која славничката ја носела и ја расекле со ножици и ја скратиле на должина на мини здолниште.

Потоа славничката го фрлија бидермаерот преку глава, и сите гости кои сакаа развод беа повикани да го фатат. Кога преку порака на таванот објави пред своите гости дека е бремена, плачеше целата кафеана.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари