Како што објави РТС, во потрагата се вклучени специјални сили, хеликоптери и дронови, а акцијата се проширила и во Белград.

Акцијата следи откако полицијата синоќа добила дојава дека мигранти се движеле по улица и пукале меѓу себе во месноста Хоргош.

Полицијата на местото пронашла 20-годишно момче со две прострелни рани. Приведените мигранти најверојатно ќе бидат транспортирани во бегалските центри на југот на Србија.

..