„Мислам дека Бугарите сега се на потег, што сепак треба да биде прифатливо за Македонците“, им рече Руте на новинарите на патот кон самитот на ЕУ по претходните разговори со балканските водачи.

„Ништо не е лесно на Балканот. Но, мислам дека има 50-60 проценти шанси да се најде решение следната недела“, рече тој.

Во 2020 година, членката на ЕУ, Бугарија стави вето на пристапните преговори на Северна Македонија поради историски и јазичен спор. Албанските преговори се исто така заглавени бидејќи ЕУ го поврзува нивниот напредок со оној на Северна Македонија.

Бугарскиот премиер Кирил Петков, за чија влада е изгласана недоверба, во четвртокот во Брисел изјави дека нема изгледи за деблокирање на отворањето на разговорите со Северна Македонија на самитот на ЕУ, но навести дека решение може да се постигне во наредните денови.

Бугарските пратеници во средата и изгласаа недоверба на владата на премиерот Кирил Петков, што предизвика политичка криза во земјата за време на војната во Украина и зголемена инфлација.