Крвната одмазда во Албанија се уште постои, а нејзина најнова жртва е Шкељзен Вељај од Валона, кого засега непознат напаѓач го убил со „калашников“.

Албанските медиуми пишуваат дека ова ја продолжение на серијата убиства што започнале во тој град во 2015 година.

Досега најмалку пет лица се убиени во судири меѓу ривалски кланови.

Шкељзен Вељај бил убиен пред вратата од својот дом, откако претходно започнал да бега кога  околу полноќ забележал како му се приближува вооружен човек, соопшти албанската полиција.

Напаѓачот го стигнал пред влезната врата и пукал во телото. Како што се наведува тој починал во локалната болница.

Неговиот брат, Арди, е убиен во пукање во 2015 година, кога беа убиени уште две лица, а овој настан започна бран насилство во кој се убиени сопственик на локалната телевизија, директорот на дистрибуцијата на електрична енергија и уште две лица , додека уште седум лица се повредени.

Албанската полиција со години тврди дека серија судири се всушност резултат на судири меѓу ривалски кланови.