Претседателот на Прогресивната демократска партија Ненад Рашиќ денеска е именуван за министер за заедници и враќање во Владата на Косово. Одлуката за именувањето ја потпиша косовскиот премиер Албин Курти.

Поранешниот претседател на Уставниот суд на Косово, Енвер Хасани изјави дека со одлуката за именување на Ненад Рашиќ на функцијата министер за заедници и враќање е прекршен Уставот на Косово.

Портпаролот на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Петер Стано рече дека е од витално значење Приштина да ги почитува сите неопходни чекори при назначувањето министри кои ја претставуваат немнозинската заедница.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ истакна дека тоа е „беден антисрпски однос“ што го покажа ЕУ и дека она што го направи „терористичкото ѓубре Албин Курти“ заслужува осуда.

Александар Вучиќ, претседател на Србија

Претседателот Александар Вучиќ и се обрати на јавноста по одлуката на Албин Курти противуставно и против Бриселскиот договор да го именува Ненад Рашиќ за министер за заедници и како што рече, срамните реакции на Европската унија на тој потег.

Вучиќ истакна дека изјавата на Брисел е срамна и дека тоа е најблагиот збор што може да се употреби.

– Изборот на Рашиќ, човек кој освои помалку од 1 процент, како и на Рада Трајковиќ, која беше на неговата листа, покажува дека тие сакаат прогон, протерување и исчезнување на Србите на Косово и Метохија. А сега да кажам неколку работи пред официјалното обраќање и средба со еврокомесарот (Оливер) Вархеји, ако воопшто дојде до тоа – рече Вучиќ.

Претседателот на Србија истакна дека тоа е „беден антисрпски однос“ што го покажа ЕУ и дека она што го направи „терористичкото ѓубре Албин Курти“ заслужува осуда.

-Молчев со месеци и години трпејќи глупости од сите во регионот и светот. Тоа терористичко ѓубре требаше да ја добие заслужената осуда од Европската Унија. Се разбира, не ја доби. Доби нешто што можеби никој не може да го разбере. И така постојано се однесуваат, не само што ги прекршуваа нормите на Бриселскиот договор, меѓународното јавно право и сите демократски норми – рече претседателот.

Вучиќ посочи дека е „во согласност со интересите на една европска сила“ некој да го спроведе против Србите.

– Ги избраа најлошите српски ѓубриња, од дното на кофата, Рашиќ и Рада Трајковиќ, нема полоши, кои немаат доверба од никого во Србија, но имаат доверба од Албин Курти и западните агентури. Мислат дека ќе не исплашат. Нема проблем. Можете да го уништите претседателот на Србија, да организирате протести во Србија, да ме убиете. Но, за мене Косово и Метохија се најголемото српско светилиште. За мене Србија е светост. Подобро е да ме нема, отколку да ви го предадам, а јас нема да ви го предадам. И затоа никој од Србија нема да биде во Тирана, а вие убаво дојдете, патувате со авион, зборувате глупости и лупетајте, сите вие ​​од Европа и од Западен Балкан – рече тој.

Претседателот рече дека можат „да трескаат дека Србија е виновна“, но дека тоа не го интересира.

– Па да видиме што ќе направите и како ќе го направите. Тогаш следниот пат кога ќе и се обратите на Србија, грижете се за тоа што е усвоено во Брисел, грижете се за граѓаните на Србија, бидејќи тие не се деветта дупка во ничие свирало и нема да дозволам да ги понижувате. Србија е сама на себе. Имаме проблеми во енергетиката, за што ќе им кажам на граѓаните во сабота – рече Вучиќ, и им испрати порака на Курти и Брисел.

– А до терористичките ѓубриња: погрижете се да не повредите ниту еден Србин, заедно со овие квислинзи што ги избравте. Оти ​​Србите ќе знаат да ви одговорат. А вие од Европа, срам да ви е, а тоа е ситница во споредба со она што сакам да ви го кажам – заклучи претседателот и најави дека во сабота ќе и се обрати на јавноста.

Ненад Рашиќ и Албин Курти

Курти го назначи Ненад Рашиќ за министер за заедници и враќање

Претседателот на Прогресивната демократска партија Ненад Рашиќ денеска е именуван за министер за заедници и враќање во Владата на Косово, јавува Медиа центар Чаглавица.

Одлуката за именувањето ја потпиша косовскиот премиер Албин Курти.

Местото министер за заедници и враќање е испразнето речиси еден месец, откако поранешниот министер од Српската листа, Горан Ракиќ поднесе оставка, во моментот кога политичките претставници на Србите ги напуштија косовските институции, како и Србите од северот на Косово, поради одлуката на косовската влада за регистерските таблички.

Одлука на владата на Косово за именувањето

Листата на Рашиќ Граѓанска иницијатива Слобода, правда и опстанок на последните парламентарни избори, според резултатите што ги објави Централната изборна комисија, освоила 1.508 гласови или 0,173 отсто на цело Косово.

На истите избори Српска листа имаше 44.407 гласови. На листата на Рашиќ на тие избори се најде и претседателката на Европското движење на Србите од Косово и Метохија, Рада Трајковиќ.

Во 2020 година, за време на првото свикување на владата на Албин Курти, Рашиќ беше назначен за советник на премиерот во Канцеларијата за заедници. Тој поднесе оставка во април истата година, откако против него беше покренато обвинение.

Курти потоа се појави заедно со Рашиќ на прес-конференцијата.

“Секогаш го ценев и го ценам за неговата коректност и одлучност, убеден сум дека и тој придонесе за Косово и граѓаните на Србија“, изјави тогаш Курти.

Тој тогаш изјави и дека е убеден дека Рашиќ не е виновен за она за што е обвинет.

„Верувам во невиноста на Ненад Рашиќ. Станува збор за старите процеси на власта во Косово. А станува збор за обвиненија кога не се обвинети лидери, туку луѓе кои се таму во третиот и четвртиот круг и секогаш се избегнува суштината на проблемот, господинот Рашиќ денеска ми поднесе оставка, со жалење ја прифатив неговата оставка“, изјави тогаш Курти.

Во меѓувреме, Рашиќ изјави дека му е жал што тоа се случило и се изјасни за невин.

Во обвинението покренато против Рашиќ и другите се обвинети за злоупотреба на положбата во врска со четири хидроцентрали за време на приватизацијата на дистрибуцијата на КЕК.

Основниот суд во Приштина пред неколку дена одлучи да ги ослободи четворицата поранешни владини министри, Мимоза Кусари-Љиља, Ненад Рашиќ, Бесим Беќај, Дардан Гаши, како и Фљанза Хоџа и Арбен Џука.

Поранешниот претседател на Уставниот суд на Косово, Енвер Хасани

Хасани за именувањето на Рашиќ: Нарушен е Уставот на Косово

Поранешниот претседател на Уставниот суд на Косово, Енвер Хасани изјави дека со одлуката за именување на Ненад Рашиќ на функцијата министер за заедници и враќање е прекршен Уставот на Косово.

Хасани за Косово онлајн изјави дека со оваа постапка е прекршен членот 96 точка 5 од Уставот на Косово, кој е експлицитен и вели дека секое повторно именување на нов министер од заедница која не е мнозинство во Косово бара консултација со политичките сили кои ги претставуваат таа малцинска заедница.

„Се уште се работи за човек кој воопшто не е пратеник во косовскиот парламент, Уставот јасно кажува дека, кога се работи за министер кој не е пратеник, мнозинството пратеници на таа малцинска заедница т.е. 50 отсто плус 1 мора да го кажат своето мислење за ова прашање“, рече Хасани.

Хасани е сигурен дека Уставниот суд ќе ја укине одлуката за именување на Ненад Рашиќ за министер за заедници и враќање.

“Не сакам да верувам дека Уставниот суд ќе поддржи таква одлука“, заклучи Хасани.

Професорот по уставно право Мазлум Бараљиу

Бараљиу за именувањето на Рашиќ за министер: Уставниот суд ќе го има последниот збор

Професорот по уставно право Мазлум Бараљиу, во врска со назначувањето на Ненад Рашиќ за министер за заедници и враќање, рече дека косовскиот премиер Аљбин Курти има право да назначи поединец кој не е дел од косовскиот парламент доколку нема коалиција со малцинските партии.

Бараљиу за Косово онлајн изјави дека Српска листа секако има право на жалба и дека Владата на Косово и премиерот прво треба внимателно да ја анализираат таа одлука.

„Во Уставот постои основа за таква одлука, бидејќи во него стои дека, доколку нема коалиција со малцинските партии, тогаш дури и од општеството, на министерската позиција може да се постави секој човек кој се смета за угледен и авторитетен. Српска листа реши да се откаже од своето право. Правото не е обврска,туку опција. Ако еднаш се пропушти тогаш може да се избере друга опција според принципите на толкување на законот бидејќи се работи за истото претставување од истата заедница“, смета Бараљиу.

Тој додава дека Српската листа никогаш не требало да се откаже од своите права како малцинска партија.

„Српската листа требаше порано да се сети дека треба да го искористи своето право. Но, таа не беше во коалиција со владата на Курти, дури и министерот Ракиќ постојано зборуваше јасно и гласно против косовската влада и нејзините постапки. Тие доброволно се откажаа од уживањето на неговите права. ” додаде тој.

Според него, последниот збор ќе го има Уставниот суд, кој, како што наведе, не е константен и постои во своите одлуки.

Стано: Белград и Приштина итно работат на враќање на Србите во институциите

Портпаролот на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Петер Стано, денеска ги повика Белград и Приштина да работат во согласност со обврзувачките договори за дијалог, како и на итно враќање на косовските Срби во сите приштински институции, јавува РТС.

Како одговор на назначувањето на Ненад Рашиќ за министер за заедници и враќање за Танјуг, Стано рече дека е од витално значење Приштина да ги почитува сите неопходни чекори при назначувањето министри кои ја претставуваат немнозинската заедница.

„Од витално значење е сите министерски назначувања да бидат во согласност со Уставот на Косово и во овој конкретен случај го повикуваме Косово да се погрижи да се следат сите неопходни процедурални чекори при назначувањето министри кои ја претставуваат немнозинската заедница“, изјави Стано за Танјуг.

Во име на Европската унија, Стано ги повика двете страни да работат во согласност со обврзувачките договори за дијалог.

„Ги повикуваме двете страни итно да работат на враќање на косовските Срби во сите косовски институции, во согласност со обврзувачките договори за дијалог, а сите заинтересирани страни да се воздржат од каква било акција што би довело до зголемување на тензиите во и онака кревката безбедносна состојба“, нагласи тој.

Рашиќ: Именувањето е законско

Новиот министер во скосовската влада за заедници Ненад Рашиќ, за Нова С изјави дека неговото именување е легално, бидејќи тие се дел од косовскиот парламент. Тој наведува дека би требало согласност од Српската листа од 6 од 9 преставници во Парламентот, ако се во Парламентот, но тие веќе не се во Парламентот и затоа не е потребна нивна согласност.

-Во изминатите 10 години цело време не тераат на интеграција, а сега одеднаш се бара дезинтеграција Тоа не е патот по кој ќе се решаваат прашањата на заедниците во Косово, посочи Рашиќ.

Рада Трајковиќ, советничка на новоименуваниот косовски министер

Рада Трајковиќ: “Почеток да се охрабрат луѓето да ја сменат власта во Белград“

Рада Трајковиќ, советник на новоименуваниот косовски министер за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, изјави за KoSSev дека политиката на Вучиќ, како и на Милан Радоичиќ, нема да има влијание врз неа и работата на Рашиќ и дека еден од нејзините приоритети ќе биде „рушење на монополот на Српската листа со ментално промовирање на Србите“.

Во изјава за KoSSev по нејзиното назначување, Трајковиќ, кога станува збор за нејзините идни активности во советувањето на новиот министер, вели дека нејзините интереси се насочени на три области: еднаква поддршка и внимание на Србите кои живеат јужно и северно од Ибар, како и како оние кои се протерани, а сакаат да се вратат, потоа транспарентност во дијалогот, а трет приоритет е „рушење на монополот на Српската листа над националната промоција на Србите“.

Зборувајќи конкретно за работата на поранешниот министер, т.е. за претходникот на Рашиќ, Трајковиќ вели дека, што се однесува до неа лично, работата на Горан Ракиќ била „дело на Милан Радоичиќ“.

„Радоичиќ повеќе нема да има никакво влијание врз она што се прави. Тоа е најважно, да ги исклучиме криминогените елементи од нашата работа“, оцени Трајковиќ.

Трајковиќ истовремено наведува дека отсега нема да има влијание на политиката на српскиот претседател.

„Сепак, преку господинот Рашиќ и какви и да се моите механизми на влијание врз него, политиката на Вучиќ нема да има никакво влијание врз нас. Дел од влијанието му беше одземено, тоа е голема работа за мене“, тврди Трајковиќ.

Таа, исто така, ја гледа оваа ситуација како почеток или обид да се „охрабрат луѓето да ја сменат власта во Белград“ во остатокот од Србија.

Истовремено, таа го толкува како порака до опозицијата во Белград дека меѓународната заедница „нема да помогне да се смени Вучиќ со истите политики на Вучиќ или со луѓето и опозицијата кои му се блиски“.

“Очекувам поддршка од дел од опозицијата и секако зајакнување на опозицијата во Белград“, изјави Трајковиќ, но уште еднаш подвлече дека понекогаш „имаме чувство дека Вучиќ е во широка коалиција со дел од опозицијата“.

Фото: Агенции/Илустрација