Искусниот американски дипломат,  Кристофер Хил, и експерт за ситуацијата во регионот, ќе биде назначен за нов амбасадор на САД во Србија, објавија српските медиуми.

Хил ќе го замени Ентони Годфри, дипломат од кариера, кој беше во Белград од ноември 2019 година, како амбасадор. Интересно е што првата служба на Кристофер Хил беше Белград, и бидејќи има 69 години, може да се повлече токму од Белград.

Новиот американски амбасадор е искусен дипломат, познавач на регионот и близок пријател и соработник на американскиот претседател Џозеф Бајден.

– На овој начин американската администрација испраќа порака дека се грижат за Србија и Балканот. Тоа покажува дека американскиот поглед и разбирање за улогата на Србија на Западен Балкан се менува – вели извор од „Блиц“ од дипломатските кругови.

Иако беа ментори на Косово, САД тргнаа во пресврт за време на неодамнешните настани на Косово, кога остро ги критикуваа потезите на Приштина и непочитувањето на договорот од Брисел. Назначувањето на Хил може да го забрза решавањето на косовското прашање.

– Пристигнувањето на Хил, познат по прагматизмот, покажува дека Америка сака да земе поактивно учество во процесите на Балканот, но и да може подобро да ја разбере Србија. Назначувањето на Хил ја враќа вашата земја на позиција на приоритетен партнер на американската администрација на Балканот – вели дипломат близок до американската администрација.

Како што посочува изворот Хил сака да донесе американски инвестиции во Србија, а ќе работи и на промоција на Србија како инвестициска дестинација.

Фактот дека неговата прва служба беше во Белград, во голема мера ја одреди неговата кариера, која во најголем дел беше поврзана со Балканот.

Покрај Белград, тој служеше во Скопје и Тирана, но до ден -денес останува најпознат како американски специјален пратеник за Косово во текот на двете години војна. Тој исто така беше член на преговарачкиот тим на Ричард Холбрук за Босна. Беше и  амбасадор во Јужна Кореја, Ирак и Полска.

Во текст во неделникот „Цајт“ (мај 1999 година), Кристофер Хил беше опишан како „шатл -дипломат“ кој „брза ваму -таму меѓу Белград и Приштина“, и како човек од најголема доверба на Ричард Холбрук, кому му помагаше да се смири конфликтот во Босна.

– Амбасадорот Хил обично доаѓа во Косово без никаква придружба, освен возачот на службениот „Опел“, инаку маринец. Оваа информација доволно зборува за неговото знаење за теренот и за тоа колку се чувствува безбеден дури и во оние делови на провинцијата кои не се достапни за полицијата – напишано беше во јуни 1997 година во „Наша Борба “.

Според изјавата на Хил од 2019 година, Вашингтон практично се откажа од косовското прашање. Тој рече дека „унилатерализмот“ на администрацијата на Доналд Трамп ги прави САД „да станат ирелевантни онаму каде што треба да бидат важни“, како на пример во решавањето на преостанатите прашања на Балканот.

ЗА КОСОВО (2019)

Приказната за промената на границите е само „симптом“ на косовскиот проблем. Европа не може да смета на администрацијата на Трамп во ова прашање. Жал ми е што во 2019 година, ние се уште имаме пет членки на ЕУ кои се уште не го признале Косово. Ги разбирам причините бидејќи, искрено, секој има свое Косово.

ЗА РАТКО МЛАДИЌ (2011)

Ратко Младиќ беше тежок соговорник склон кон бруталност. Милошевиќ го донесе него и Радован Караџиќ да преговараат за укинување на опсадата на Сараево.

Тој навистина се грижеше да ни покаже што е вистински војник. Тој беше во целосна воена опрема како да дошол само од некоја борбена операција или нешто слично. Тој беше горд на својата репутација како суров човек. Тој закла свиња пред холандскиот командант за да ја покаже својата склоност кон бруталност“.

ЗА СИРИЈА И БЕГАЛЦИТЕ (2015)

Оние кои се залагаа за промена на режимот во Сирија пред четири години треба сериозно да размислат за нивниот избор. Наместо да се приклучат на хорот на критики против земји како Унгарија и Србија – кои се преокупирани со внатрешни проблеми и немаат улога во поттикнување војна – тие треба да преземат поголема одговорност за помагање на бегалците. И тие треба да почнат да го поттикнуваат воспоставувањето инклузивни политички структури кои можат да помогнат да се стави крај на одвратната граѓанска војна во Сирија.