Кристијан Иличиќ од Загреб направи неверојатни фотографии пред ерупцијата на вулканот Њирагонго во Конго, кој „се разбуди“ во саботата и предизвика општ хаос во таа земја.

Авантуристот Кристијан Иличиќ, кој живее во Загреб, го шокираше целиот свет со фотографии што ги објави веднаш по ерупцијата на еден од најактивните вулкани во светот, Њирагонго во Конго, што покажува дека тој бил на самиот раб на кратерот непосредно пред „експлозијата“ на блескавата лава во саботата вечерта.

Славниот Балканец го сподели своето неверојатно искуство на Фејсбук со пријателите, заедно со фотографии кои успеа да ги сними и покрај опасноста што му се закануваше.

 

 

Kristijan Iličić

Фото: Facebook/Printscreen/Kristijan Iličić

Сепак, тој очигледно не можеше да одолее да не направи селфи со „вознемирениот вулкан“ и успеа да го избегне најлошото во последен момент.

– Бев на врвот на кратерот неколку часа пред да избувне вулканот. Успеав да го напуштам Конго пред лавата да стигне до аеродромот – напиша Кристијан на Фејсбук.

Kristijan Iličić

Фото: Facebook/Kristijan Iličić

Њирагонго стана активен вчера по скоро две децении и исфрли лава на главниот пат во близина на градот Гома, на истокот од Конго, чии жители започнаа да бегаат во паника.

Тие стравуваат дека сценариото од 2002 година, кога тој вулкан уби дури 250 луѓе, нема да се повтори.

Патем, жителите на Конго доцнеа со евакуацијата поради конфузијата што ја донесоа локалните власти, бидејќи првично објавија дека еруптирал вулканот Њамулагира.

Растојанието помеѓу вулканот Њамулагира и Њирагонгоа е околу 13 километри.