Премиерот на Бугарија Кирил Петков на 17 јануари ќе престојува во посета на С. Македонија, велат неофицијалните информации на Actualno.com.

Дали ова ќе се случи останува да видиме. Посетата е можна бидејќи денеска (14.01) Петков е негативен на коронавирус. А во недела (16 јануари) ќе се гласа новата македонска влада.

Потсетуваме, Петков ја планираше посетата на 18 јануари, но ја одложи. Причината – беше ставен во карантин бидејќи беше во контакт со претседателот на Собранието Никола Минчев, кој е позитивен на Ковид-19.

Фото: влада на Бугарија