logo
logo
logo

АНОМАЛИЈА: Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Vecer | 29.11.2022

АНОМАЛИЈА: Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Минатогодишниот попис на населението во Хрватска покажа некои аномалии, па така, на пример, на избирачките списоци имаше вишок од речиси половина милион луѓе.

Загребски Јутарњи лист пишува дека се покажало дека некои жупании и градови буквално имаат повеќе гласачи отколку жители.

Хрватска, велат, со децении го има проблемот со „вишокот“ гласачи на избирачките списоци, кој не може да го реши, а по Пописот во 2021 година, аномалијата го достигна својот врв, па на пример, Обровац има 3.500 жители и 5.500 гласачи.

Дополнително, додаваат, зголеменото влијание на гласовите од фиктивните гласачи врз конечниот избор на политички претставници во раководните органи создава уште еден голем проблем за кој досега не се разговарало премногу. Тоа сериозно влијае на формулата со која се пресметува вредноста на гласот на секој избирач поединечно и придонесува за нееднаквост која останува скриена.

Во Хрватска уште во 2007 година се покажа дека има сериозни разлики во бројот на гласачи меѓу одредени изборни единици, а во 2010 година Уставниот суд донесе извештај во кој го предупреди парламентот за ова и потребата од измена на Законот за Изборни единици, пренесува Танјуг.

На последните парламентарни избори ХДЗ благодарение на нееднаквоста во вредноста на гласот на гласачите доби уште тројца претставници, пишува весникот и посочува дека, кога на тоа ќе се додаде фактот дека надвор има половина милион фиктивни гласачи од 3,8 милиони жители, нема сомнеж дека Хрватска долго време ги бира парламентот и владата по нефер и нефер изборен модел.

Фото: Кропикс

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk