Монструозно убиство ја потресе Хрватска, Нино Ченгиќ (35), професор по англиски јазик на Економското училиште во Вараждин, бил претепан до смрт ноќта во петокот. Четири лица го нападнале и го претепале со дрвени стапови и го оставиле да лежи на земја, извести полицијата. Го пронашле случајни минувачи и го пренеле во болницата Вараждин, каде што им подлегнал на повредите.

Полицијата поднесе кривична пријава за убиство против четири лица. Станува збор за 24-годишно женско лице и три машки лица на возраст од 20, 25 и 29 години.

Како што неофицијално дознава порталот Вараждински, Асја Г. (24), Иван Г. (20), Ивор В. (29) и Доминик. (25) Првите три лица се од Вараждин, а четвртото лице е од областа на округот Межимурје. Која точно била улогата на секој од нив во егзекуцијата на 35-годишниот професор ќе се утврди за време на истрагата, а подоцна и во кривичната постапка.

Наводно, на инцидентот му претходел фактот дека Ченгиќ претходно до надлежните органи го пријавил клубот кој се наоѓа во непосредна близина на местото на настанот, за кршење на епидемиолошки мерки, работно време и слично. Конфликтот се чини отиде во погрешна насока и доведе до трагедија.

Како што пишува Јутарњи, и Ченгиќ таа вечер ја поминал во близина на напаѓачите, во споменатиот клуб. Тие, исто така го наведуваат како можна причина за убиството пријавувањето од Ченгиќ на друштвото од клубот поради кршење на епидемиолошките мерки.

Нино Ченгиќ работел како наставник по англиски јазик на Економското училиште во Вараждин на замена. Членовите на колективот го опишуваат како пристоен колега кој ја вршел својата работа како што треба и се во шок откако дознале што се случи минатиот викенд.

Според информациите до кои дошол порталот ХРТ од неофицијални извори, а кои сè уште не се официјално потврдени, наводно имало несогласувања меѓу видно алкохолизираниот 35-годишен професор и четворицата обвинети во клубот, каде што алкохолизираниот 35-годишник наводно провоцирал при што обвинетите го избркале од клубот.

Наводно, професорот повикал полиција, која дошла и си заминала, а откако полицијата заминала, четворицата физички го нападнале и му нанеле тешки повреди, од кои на крајот починал.

Според ХРТ, напаѓачите почнале да го шамараат, па го тепале со катанец за велосипед и стап по главата, па дури и со клоци. Потоа му го искршиле мобилниот телефон, му ги уништиле документите и му ги зеле патиките и на крај уринирале врз него. Наводно, еден од обвинетите го снимал сето тоа на неговиот мобилен телефон.

Понатамошна кривична истрага утврдила дека споменатите лица на улицата Граберје пред клубот физички го нападнале 35-годишникот и со дрвени палки го удриле по главата и телото и му нанеле тешки повреди, по што го оставиле да лежи на асфалтот . Тешко повредениот маж го пронашле случајни минувачи, се вели во официјалното соопштение на полицијата, изоставајќи детали за нападот.