Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја повика Хрватска да се приклучи на Програмата за ослободување од визи, што е важен чекор кон укинување на визите за хрватските граѓани при влез во САД.

„Денес, побарав Хрватска да се приклучи на Програмата за ослободување од визи. Овој чекор кон патување без визи го препознава огромниот напредок на Хрватска во исполнувањето на строгите стандарди за земјите учеснички”, напиша американскиот министер за надворешни работи на Твитер.

„Се надеваме на уште посилни американско-хрватски односи“, додаде тој.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ преку Твитер му се заблагодари на Блинкен за поканата.

„Му благодарам на американскиот државен секретар Блинкен што ја покани Хрватска на Програмата за ослободување од визи, што е еден од последните чекори за укинување на визите за хрватските граѓани“, напиша Пленковиќ.

Хрватскиот премиер рече дека „со интензивна работа“ на владата и министерствата за надворешни и внатрешни работи, „еден од приоритетите на надворешната политика“ ќе се реализира.

Го потврдуваме партнерството помеѓу Хрватска и САД, а најголема придобивка од укинувањето на визите ќе имаат хрватските граѓани кои ќе можат слободно да патуваат во САД. Со нетрпение очекуваме понатамошен развој на економската соработка и деловните врски! “, Рече Пленковиќ.

На почетокот на годината, официјално беше објавено дека бројот на одбиени барања за хрватски државјани за американски визи во 2020 година паднал под три проценти.

Падот на уделот на одбиени визи под три проценти беше последниот предуслов за укинување на американските визи за хрватските граѓани.

Хрватска, Романија, Бугарија и Кипар се единствените членки на ЕУ за кои визите во САД се уште не се укинати.