Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил денеска оцени дека за Србија нема трето време, туку изборот се сведува на избор меѓу Исток и Запад.

Американскиот амбасадор оцени дека граѓаните на Србија одлучиле нивната иднина да е на Запад, а не на некој недефиниран Исток.

„За разлика од минатото, кога во Србија се мислеше дека постои трет пат, дека Србија не е ниту на исток ниту на запад, дека е посебна и оди по својот пат, сега мнозинството во Србија смета дека има прав и погрешен пат и сака да го избере вистинскиот. Мислам дека има само еден пат за Србија, а тоа е Западот, тоа е Европската Унија“, вели амбасадорот Хил во интервју за неделното издание на Политика.

„Ова го кажувам врз основа на она што секојдневно го слушам од луѓето, но и врз основа на изјавите на претседателот Вучиќ“, рече Хил.

Тој изрази разочарување бидејќи „проблемот на Косово се уште постои“ и рече дека Србија и т.н Косово е „соседна земја“ која треба да реши многу проблеми, оценувајќи дека „вистинскиот начин (за решавање на тие проблеми) е дијалогот што се одвива преку ЕУ и преговорите во Брисел.

„Сите елементи мора да бидат на преговарачка маса и не можете да го кажете ова за што сакам да зборувам и не сакам да зборувам за ова. Обесхрабрен сум кога гледам дека едната страна сака едно и не го сака она што го сака другата страна на преговарачката маса“, истакна Хил.

Говорејќи за воведувањето санкции против Русија, американскиот амбасадор рече дека Србија треба да одлучи дали односите со Русија и донеле добро и дали тие добро им служат на српските интереси.

„Кога Путин го наведе Косово како инспирација за плановите на Украина, на повеќето им звучеше чудно. Не сум сигурен дека Русија се грижи за Србија, ниту порано, а особено сега“, рече Хил, додавајќи дека „не е во интерес на Србија да биде така, енергетски зависна од Русија“.

„Ние не сакаме недостиг (на енергија). Сакаме да и помогнеме на Србија да има пристап до природен гас и гасоводи“, рече Хил, изразувајќи мислење дека Русија не е сигурен снабдувач.

Американскиот амбасадор потсети дека САД се извозник на гас и дека „се обидуваат да ја натераат Србија да се приклучи на американските гасоводи“.

„Го извезуваме тој гас, градиме цевководи и се обидуваме да ја поврземе Србија со гасоводи во поморските пристаништа. Има и нуклеарна енергија, која мислам дека треба да се поддржи“, посочи Кристофер Хил.

Фото: принтскрин политика